Kandidatura ze stranickou knížku? Kluk z plakátu „vstoupil“

Apolitický Švihák dodává Pirátům kandidáty

Lázeňský spolek Švihák znají snad všichni obyvatelé Mariánských Lázní. Zakládá si na tom, že je apolitický. Je to tak ale i v reálu?

Jeho dva nejvýraznější představitelé ochotně kandidují na pirátských kandidátkách. Jeho zakladatel se stal teď členem i členem.

Zakladatelem lázeňského spolku Švihák je Ing. arch. Vojtěch Franta. Ten se po komunálních volbách v roce 2014 stal na několik dnů starostou Mariánských Lázní. Poté, co na Silvestra zničil hodiny na tamní kolonádě, raději z pozice starosty odstoupil a snažil se řídit ze zákulisí rady města dění kolem lázeňství a cestovního ruchu. Po krajských volbách v roce 2017 kývl na koaliční spolupráci s hnutím ANO a ujal se pozice uvolněného zastupitele kraje. Radu města Mariánských Lázní ovšem neopustil a i přes skoro 50% absence si do termínu dalších komunálních voleb nechával vyplácet měsíčně více jak 20.000 Kč plat. Na sklonku roku 2019 se konečně odhodlal vstoupit do Pirátské strany. Do té doby byl totiž veden pouze jako její sympatizant.

Proč jeho krok stojí za zmínku?

Frantu totiž vyšvihl k politické kariéře jeho „apolitický“ spolek Švihák, jehož je zakládajícím členem a v době svého zvolení v komunálních volbách i předsedou. Franta tehdy říkal, že hlavním cílem spolku bylo vyvolání referenda o zrušení hazardu. Od té doby uplynulo šest let a referendum stále neproběhlo. Asi není důvod.

Již několikrát se čtenáři Karlovarek mohli přesvědčit o tom, že mariánskolázeňští Piráti kážou vodu, ale pijí víno. Údajně apolitický spolek Švihák pravidelně čerpá z městského rozpočtu prakticky 10 % peněz z fondu kultury. Od roku 2014 se jedná o částku převyšující půl milionu korun. Není jediný – pokud si k tomu přidáme čerpání peněz na kulturní aktivity zastupitele Saska a jeho manželky, čerpání kandidátky do Senátu Monsportové na Filmfestival, tak se už začínáme dostávat k velice zajímavé sumě, které město vyplácí apolitickému spolku Švihák a jeho Pirátským členům.

O místo na pirátských kandidátkách začal být zájem. Jsou aktuálně „in“. Začali proto přitahovat spoustu lidí, kteří k nim vstupují, protože je to výhodné. Franta u nich sice také dosud kandidoval, dokonce by se dalo říct, že právě jemu vděčí v Karlovarském kraji za úspěch. Jenže doba se změnila. Už nepotřebují zaplácnout kandidátku. A tak dali Frantovi pravděpodobně na výběr – buď vstoupíš, nebo kandiduj jinde. A tak vstoupil. Je ale otázkou, jak vážně to s voliči myslí. Na FB mu jeden z „přátel“ po jeho zvolení na post starosty napsal, že je zábavné sledovat jeho starostování, když je souběžně předsedou spolku Švihák. Franta tehdy odpověděl: „HAHAHA lázeňský spolek švihák je samozřejmě daleko atraktivnější.“ Je to trochu schizofrenní. V dalším ze svých příspěvků totiž děkoval – dle jeho slov apolitickému – spolku Švihák za podporu (samozřejmě apolitickou) ve volbách a zároveň Pirátům za to, že mohl být klukem z (volebního) plakátu.

A i přes to napsal: „Chci tedy všechny upozornit, že Švihák nemá nic společného s Piráty a s dalšími politickými stranami.“

Novou předsedkyní se poté stala Markéta Monsportová. A co je paradoxní, ta je v současné době pirátskou kandidátkou na senátorku. Ten apolitický spolek Švihák, který čerpá z městských peněz, zkrátka umí produkovat kvalitní kandidáty.

Autor: Redakce 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..