LETECKÁ ŠKOLA F – AIR A TROCHU JINÝ POHLED

Sice nebydlím v blízkosti dotčeného území a na první pohled by se tudíž mohlo zdát, že mi situace ohledně záměru kraje zřídit leteckou školu na letišti v Olšových Vratech může být lhostejná. Opak je však pravdou.

Lidem, kteří protestují a podepisují petici proti této letecké škole se vůbec nedivím.

Když pominu hluk a znečištění ovzduší, které to zajisté přinese, tak zásadní problém spatřuji jinde. Především v nadměrném zvýšení leteckého provozu, a to o neuvěřitelných 500 procent!!! Ano čtete dobře 500 procent!!!

Takový nárůst se neobejde bez negativního dopadu na ceny nemovitostí v oblastech, které budou tímto zásahem nejvíce dotčeny.

Jakým…?

Snížením atraktivity daných lokalit, která sebou ruku v ruce přinese pokles cen nemovitostí. Ten nebude navíc nikterak zanedbatelný. Můj odhad se pohybuje v rozmezí 10 až 20 procent. Což je finanční dopad v řádech statisíců a u někoho i milionů.

Proč si to myslím?

Ruku na srdce, kdo z vás by chtěl bydlet v místě, kde mu budou denně burácet nad hlavou letadla…?

Nakonec si položím jednu řečnickou otázku. Kdo bude takovou finanční újmu těmto lidem kompenzovat, a jakým způsobem?

Krajští zastupitelé by se měli nad záměrem zřízení letecké školy F – AIR dobře zamyslet. Především si uvědomit koho a čí zájmy mají ve svém úřadu hájit. Zahraniční společnost a nebo občany kraje?  Nikomu letecká společnost nic pozitivního nepřinese a přínos bude zcela zanedbatelný. Tedy vyjma dané školy. Oproti tomu, zde máme reálnou hrozbu nemalé finanční ztráty pro lidi, kteří by bydleli resp. bydlí v takto postiženém území.

Budu velice pozorně sledovat, jak budou naši krajští zastupitelé v daném bodě hlasovat. Protože příště můžou něco obdobně hloupého zřídit v mé nebo vaší obci! 

Autor: Kamil Rezek


A jaké mají zkušenosti s leteckou školou jinde? To si můžete přečíst v tomto článku: Letiště leží dva kilometry od vesnice, a jak pan Vaněček tvrdí, piloti právě nad obcí stoupají a dělají neuvěřitelný hluk.


Prezentace společnosti F-Air se na Karlovarském letišti aktivně zúčastnilo více jak 200 lidí, kterým není lhostejný 500% plánovaný nárůst provozu na mezinárodním letišti. Svůj nesouhlas kultivovaně vyjádřili mino jiné petenti ze spolku na ochranu Olšových vrat a to demonstrativní 5 minutovou jízdou zahradních sekaček, které byly při představování projektu přirovnávány k letadlům letecké školy.

Obyvatelé nesouhlasí s plánovaným záměrem, který řadí ekonomické příjmy jedné společnosti nad potřeby kvalitního životního prostředí všech místních obyvatel a nemalou měrou ovlivni i život ve světoznámých lázních Karlovy Vary.

Aby mohla proběhnout plnohodnotná diskuze, chyběl k managementu letiště a F-Airu zástupce KK v osobě prvního náměstka hejtmanky, pana Hurajčíka, (ANO) který se na toto významné setkání nedostavil.

 Zdroj a video: Facebokové stránky – Petice proti letecké škole F – Air

2 thoughts on “LETECKÁ ŠKOLA F – AIR A TROCHU JINÝ POHLED

  1. Dobrý den,
    opravdu mě překvapuje, že lidé neustále odpovídají, že domy tu nebyly první a že lidé, kteří protestují, na to vlastně nemají právo. Já to vidím tak, že Karlovy Vary jsou lázně, lesy kolem letiště a ve Varech jsou lázeňské lesy a navíc i částečně CHKO Slavkovský les. Do Karlových Varů bych do lázní opravdu nejela. Lesy tvoří rámec lázní.Teď nad nimi budou létat celý den (mimo neděle a svátků – MOŽNÁ) letadla. A neodletí hned, jako ta dopravní, ale budou tady kroužit, neuvěřitelné, že to někdo vůbec může vymyslet.

    1. A jak jsme na tom po roce? Bydlím v centru KV, u Alžbětiných lázní, a za dobu Koronavirovou se tu pilotní škola opravdu rozjela – denně od osmi ráno do osmi večer nepřetržitý nesnesitelný hluk i za zavřeným oknem, pomyslet na procházku lázeňskými lesy např. směr Linhart naprostý horor!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..