Referendum očima Ing. Petra Bursíka (ODS)

Ing. Petr Bursík ODS

Pane zastupiteli, Vy jste hlasoval na posledním Zastupitelstvu města proti referendu a stavbě Vřídelní kolonády architektů Fellnera a Helmera. Proč?

Abych to uvedl na pravou míru: zdržel jsem při hlasování o referendu z důvodu, že nesouhlasím s druhou částí otázky, kterou vnímám jako zásadní. To za prvé. Za druhé, stavba, replika, Vřídelní kolonády: řekl jsem a na tom trvám s vědomím, že názorově nejsem osamocen, že architekti Fellner a Helmer byli na svou dobu velice technicky a technologicky vyspělí architekti. A tudíž si troufám myslet, že by dnes nechtěli tuto repliku, ale objekt, který bude technicky, technologicky a hlavně architektonicky odpovídat 21. stol.

Tedy ještě jinak. Jste vnímán jako zastánce současné podoby stavby Vřídelní kolonády dle arch. Votruby…

Do jisté míry máte pravdu. Nevnímám, že architektura 70. a 80. let je natolik odporná, že se musí beze zbytku likvidovat. Stavba Vřídelní kolonády byla postavena na základě konkrétního zadání, návrh prošel architektonickou soutěží a byl vyhodnocen odbornou akademickou obcí. Tedy svou kvalitu tehdy ten objekt měl a má ji i dnes. To si myslím a jsem za to linčován.

Tedy jste pro generální opravu stávající Vřídelní kolonády? Její ponechání?

To určitě ne. Ten objekt si své odsloužil, svou funkci splnil, je však třeba jít dál. Chvilku tu ještě stát bude, ale město musí co nejdříve zahájit přípravy na vypsání mezinárodní architektonické soutěže nejen na samotnou stavbu, ale i její okolí. To vnímám nyní jako prioritu. Je to proces na několik let, proto není třeba na nic čekat. Vřídlo je pro Karlovy Vary natolik zásadní, že skutečně je třeba tomu věnovat vysokou pozornost.

Za účasti petičního výboru, jehož návrhem je odstranění stávající stavby, jste na zastupitelstvu města vznesl dotaz vůči řediteli přírodních léčivých zdrojů Ing. Trnkovi. Co by se stalo, kdyby se betonová deska pod stavbou odstranila? Na tuto otázku ředitel Ing. Trnka odpověděl, že to je úplně nejhorší varianta, protože by se odzátkovala celá ta struktura a je silně pravděpodobné, že by nastaly nekontrolovatelné výrony minerální vody. Celá ta struktura by se maximálně odlehčila. Sdělil, že když se toto stávalo našim předkům, tak byl výpadek vřídla v řádu i několika let a opravdu nezbývalo, než se jít modlit do Máří Magdaleny.

Zmínil jste, že tu stavba „ještě chvilku bude stát“. Co s ní, než bude nový projekt, stavba?

Část objektu je skutečně v havarijním stavu (to je důvod, proč jsem se zdržel hlasování) a musí se začít opravovat. Bezodkladně. A to ví i petiční výbor. Je třeba řešit statiku stropu mezi podlažími, obvodový skleněný plášť, základové konstrukce, atd. Předpokládám, že na tyto otázky odpoví Stavebně technický průzkum a že se k tomu vyjádří také geologové. Mně osobně by se líbilo, kdyby některá z fakult architektury si vzala toto téma, myslím opravu stavby, jako seminární práci a studenti by tomu dali takový svůj zdravý nadhled.

Autor: Aleš Chmelík

3 thoughts on “Referendum očima Ing. Petra Bursíka (ODS)

  1. Zdravím, jsem pro nereferendum a tudíž k němu nepůjdu, aby byla nízká účast. Zastávám ten názor, že samosebou zde stavět ve Varech už musí skončit ať již rukou A.Mikoláše či jeho epigonů.Mám za to, že je třeba odstranit i současnou Vřídelní kolonádu(o odbornosti budou asi mluvit jiní). Jinak jsem pro mezinárodní soutěž, při jasném zadání. V zásadě však hlas lidu nikoliv.

  2. V jakém stavu je současná kolonáda, si špitají i vrabci na střeše, ovšem jen ti, co kdy prošli studiem stavařiny na ČVUT. Tito vrabci (nikoli úplně všichni) si již dávno uvědomili, co znamená oprava současné kolonády, že to znamená její částečné rozebrání až po základovou desku. V jakém stavu je základová deska a těsnění pod ní vypovídají fatální koncentrace plynného CO2 v suterénu kolonády – kudy jinudy by se tam ten plyn asi dostával? Z trubek s vodou určitě ne. Asi nebudu jediným vrabcem, který vidí za tou opravou opravu generální a kolik asi bude taková oprava stát s tím, že generální opravu nelze dělat na mezičas 15 let, to je na delší dobu. Pan Bursík se zmiňuje, že ten objekt si své již odsloužil a je třeba jít dál. Má pravdu. V některých fázích života stavby je zcela jistě třeba říci dost a jít dál hned i bez opravy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..