Rozhovor s Ing. Petrem Bursíkem na téma: Střet zájmu nebo účelová kampaň?

Co se Vám podařilo prosadit v rámci programových priorit budoucí koalice?

R: V pondělí 15.10.2018 byla uzavřena koaliční smlouva mezi vítězným hnutím ANO, hnutím Karlovaráci a ODS. Co se Vám podařilo prosadit do koaličních programových priorit?

PB: Nejprve je nutné si otevřeně přiznat, že v mnoha ohledech mají strany a hnutí velmi podobné priority z hlediska rozvoje města. A to napříč politickým spektrem, nejen uvnitř koalice. Já bych se tedy zaměřil na témata, která lze jednoznačně identifikovat s ODS. Budu tedy jmenovat téma bezpečnost, konkrétně jde o řešení situace ulic Sokolovská/Šmeralova, řešení problematiky ubytoven a adresné vyhlášení bezdávkových zón. Dále je to například „ Náplavka“ a pečovatelské parkovací karty. Jinak s akceptací našich priorit jsem spokojen.

R: Jako lídr kandidátky jste byl členem vyjednávacího týmu ODS, jak byste vyjednávání hodnotil?

PB: Jednání byla korektní, jasná a konstruktivní. Co mě také velmi překvapilo, byla rychlost jednání.

R: Podle podepsané koaliční smlouvy náleží ODS jedno místo v radě města a toto místo je zároveň spojené s funkcí náměstka s gescí rozvoje a investic. Po zveřejnění těchto informací se na naší redakci obrátili čtenáři s dvěma podněty. První podnět dává do souvislosti vaše působení ve funkci náměstka primátora v období 03/2012 – 10/2014 a zakázky, které za období 2010 -2018 získala společnost ROCKNET. Podle informací, které jsme oficiálně získali z magistrátu se jedná o objem 36 mil. Kč. Tato společnost je zmíněna v souvislosti s tím, že jste pro ni v roce 2015 začal pracovat, tedy po vašem odchodu z pozice náměstka.

PB: Když se na tyto informace budu dívat v tomto kontextu, tak chápu, že se o věc zajímáte. Dovolím si vám však předložit mnohem jednodušší a méně senzační pohled na celou věc.

Společnost ROCKNET získala svoji první zakázku mnohem dřív, než jsem se já stal náměstkem. Tedy ještě za doby působení náměstků Jiřího Kotka a Jaroslava Růžičky.

Co je však důležité říci, že z hlediska specializace firmy, což je sanace skalních svahů a masivů, a staticky složitých staveb opěrných zdí a jiných, je její nejbližší konkurence v Jirkově, Ústí nad Labem a Praze. Dále pak v Ostravě. Firem s touto specializací a vlastním strojovým vybavením, což je důležité je totiž v této republice zhruba šest.

Troufám si říci, že absolutní většina zakázek, získaných na základě výběrového řízení, které v uvedeném období realizovala společnost ROCKNET, jsou právě těmito specializovanými zakázkami. Pokud se firmě s průměrným ročním obratem ve výši cca 100mil. Kč podaří během osmiletého období vysoutěžit zakázky v celkovém objemu 36 mil. Kč, tak se jedná o průměr 4-5 mil Kč za rok, tedy 4-5 % obratu firmy.

Opět podotýkám, že firma se ucházela o zakázky ještě dříve, než jsem zastával jakoukoliv funkci a samozřejmě v tom pokračovala i v době, kdy jsem se stal v roce 2014 opozičním zastupitelem. A osobně se domnívám, že v určité fázi naopak moje role opozičního zastupitele firmě škodila.

Střet zájmu nebo účelová kampaň?

R: Jak to myslíte, že vaše role opozičního zastupitele firmě ROCKNET škodila?

PB: Byla výběrová řízení, a je to dohledatelné, která byla opakovaně zrušena, aby nemusel být ROCKNET vyhlášen jako vítěz řízení. Až když se opakovaně nepřihlásil nikdo s lepší nabídkou, tak společnost teprve uspěla. To jsou přesně ty momenty, kdy si myslím, že do rozhodovacích procesů byla zatažena politika a moje přítomnost firmě spíš uškodila.

R: Když už jsme v těch nepříjemných nařčeních, jaké je vaše stanovisko ke skandalizaci vašeho spojení se společnost ARD architects a skutečnosti, že společnost za období 2010 – 2018 získala od města Karlovy Vary zakázky v celkovém objemu 2,9 mil. Kč.

PB: Tak případ týkající se ARD je na vysvětlení snad ještě jednodušší. Jednak tedy tím, že společnost získala svoji první zakázku již v roce 2010, tedy opět za doby náměstků Kotka, Růžičky a nakonec snad i celkový objemem získaných zakázek.

Mám vystudovanou ČVUT, jsem projektant a jsem uveden jako kontaktní smluvní partner společnosti ARD architects v Karlových Varech. Pokud bych chtěl něco zakrývat, tak by to nedávalo žádný smysl. S tímto atelierem jsem spolupracoval již před mým nástupem na magistrát, tedy v době mého angažmá v atelieru BOKOTA BURSÍK architekti.

R: Napadají vás nějaké důvody, proč by se někdo snažil o skandalizaci vaší osoby?

PB: Samozřejmě, že napadají. Z mého pohledu jde z velké části o politiku a také o profesní zášť. Ti vaši čtenáři, na které jste se odkazoval, jsou nejspíše smyšlené osoby.

R: Proč si to myslíte ?

PB: O špinění a diskreditaci mé osoby se již nějakou dobu snaží skupina lidí, kolegů, kteří jsou ze stejné profese. Tedy projektanti, architekti, kterým z nějakého důvodu ležím v žaludku. A jejich „pomahači“.

Samozřejmě nyní, kdy je moje osoba spojována s výkonem budoucí funkce, jsem pro ně atraktivní terč a znovu zaktivizovali své síly. Není to poprvé, jen je to nyní více intenzivní.

R: Můžete být konkrétní ?

PB: Myslíte jako jména? Nezlobte se, ale v tomto nebudu sdílný. Mám pocit, že o nich ještě uslyšíme a sami se odkopají. Tito lidé, kolegové, překvapivě nejsou nestraní a nejsou z jedné strany nebo hnutí. Přesto k mé osobě působí koordinovaně. Část z nich pochází a přechází z hnutí, které ve volbách propadlo do stran, jejichž značka je „in“, část z nich se snaží o vzkříšení nového politického hnutí.

R: Děkuji za rozhovor.

PB: I já vám děkuji, zejména za poskytnutí prostoru pro adekvátní reakci.

Autor: Aleš Chmelík

2 thoughts on “Rozhovor s Ing. Petrem Bursíkem na téma: Střet zájmu nebo účelová kampaň?

  1. Nikde jsem o žádné štvavé kampani v Karlovarskách ani v jiném tisku nečetl, tak ten adekvátní prostor pro reakci nechápu. PROTO mi ten článek připomíná způsob , jak se za bolševika veřejnosti sdělovaly informace , které se nesměla dozvědět . Strana je předem dementovala a všem to bylo hned jasné. Například , když Rusové z ničeho nic oznámili , že není pravda , že by vybouchnul reaktor v Černobylu , že to jsou imperialistické pomluvy, tak každý hned věděl ,která bije. Tady ing. Bursík taky z ničeho nic prohlásil, že není pravda to a to a že to je štvavá kampaň, tentokrát ne imperialistů ale inženýrů . Tak uvidíme, co časem vyplave a co se odkryje. S tím nevybouchlým Černobylem to lhaní Rusům vydrželo asi týden……..

  2. Pane Alexandře, určitě jste četl ten článek dobře ? Zkuste to pro jistotu znovu. Nebo víte o celé věci víc ? Osobně nejsem odvařenej ani z článku ani z vašeho komentu – tedy přemýšlím jestli má být trapné vyznění od Bursíka nebo ještě trapnější od vás. Co se musí nechat je to, že jste evidentně znalec metod minulého režimu, jen si nejsem jistý na kterém břehu jste stál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..