Velmi nebezpečné mosty

O Karlových Varech lze říci, že jsou nejen městem léčivých pramenů, ale i mostů a lávek. Pouze na šesti vodotečích, které městem protékají, je totiž celkem 47 mostů a 27 lávek, které má město na starost.

V současné době ovšem občanům přinášejí starosti, politikům vrásky a šediny. Důvodem je jejich havarijní stav.

V nejhorším stavu jsou dva mosty, které znamenají navíc pro město, jeho občany a návštěvníky z hlediska infrastruktury nejdůležitější tepnu. Jde o most Chebský a Dvorský. V minulosti, co se týká oprav, byly právě tyto důležité pilíře dopravy opomíjeny a například v letech 2010 – 2018 (za vlády hnutí KOA a tehdejšího primátora Kulhánka) se do nich prakticky neinvestovalo. Abychom byli přesní, tak na opravy Dvorského mostu to byla 0,- Kč a na opravy Chebského mostu 25. tisíc korun… Ovšem v tom samém období například dotace do KSO (Karlovarský symfonický orchestr) činily více než 100. mil. korun!!!

Dělaly se pouze mostní prohlídky, které jasně definují, jak je třeba mosty udržovat a starat se o ně. Rovněž ukazuji stupeň poškození mostu. Technický odbor ze zákona zajišťuje 1 x za 4 roky hlavní mostní prohlídky, 1 x ročně běžné mostní prohlídky a u mostů v porušení IV. a výše prohlídku 2 x ročně. Ovšem rozhodnutí o opravách včetně alokace peněz do rozpočtu je politické rozhodnutí. Tedy výhradně věcí Rady města a zastupitelů.

Například letos musela radnice na Chebský most instalovat ochranné sítě, aby padající kusy betonu vážně nezranily vodáky, kteří pod tímto mostem projíždějí. (Na tento krizový fakt upozornil například Karlovarský Deník ve svém článku ze dne 24. 4. 2019  „Situaci musíme urychleně řešit, proto jsme se rozhodli zakoupit speciální sítě, do kterých most zabalí lezci z lana,“ uvedl náměstek karlovarské primátorky Petr Bursík, který náklady na tuto neplánovanou akci odhadl na zhruba sto tisíc korun. „Je to ale opravdu hrubý odhad, klidně to může být o poznání více i méně,“ pokračoval náměstek… Zdroj: Karlovarský Deník )

V roce 2019 šlo už na nejdůležitější opravy přes 1. mil. Kč a do diagnostiky mostů 4. mil. Kč. Alokace finančních prostředků na rok 2020 – na diagnostiku 5,4 mil. Kč a téměř 2. mil. Kč na opravy.

Ovšem v blízké budoucnosti bude muset město uvolnit možná až stamilionové částky na celkové rekonstrukce mostů. Kde tyto peníze radnice vezme, to je druhá otázka. Město takovou částkou nedisponuje a s velkou pravděpodobností si na tak zásadní opravy bude muset půjčit.

Navíc opravu Chebského mostu bude komplikovat fakt, že je kulturní památkou. Rozhodlo o tom Ministerstvo kultury na návrh Národního památkového úřadu v Lokti. 

Autor: Redakce

V přiložených videích se můžete podívat na havarijní stav Dvorského mostu. Na doporučení diagnostika se do mostu navrtalo 250 sond o průměru 28 mm a z nich vytékala skoro hodinu voda!!!  

2 thoughts on “Velmi nebezpečné mosty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..