Muzeum Karlovy Vary
VÝSTAVY
do 2. 12. 2018 Události roku 1968 v Karlových Varech
Výstava se věnuje období konce šedesátých let, osudné invazi a normalizaci počátku let sedmdesátých minulého století. Provede návštěvníky dobou plnou nadějí a uvolněných poměrů přes násilnou okupaci až po návrat ke stalinským pořádkům počátku sedmdesátých let. Návštěvníci budou moci zhlédnout kavárnu ve stylu druhé poloviny šedesátých let, počátek sedmdesátých let bude ilustrovat symbol Karlových Varů z té doby – hotel Thermal a jeho originální interiérová výbava.
Výstavu pořádá Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci se Státním okresním archivem v Karlových Varech a za podpory Ministerstva kultury České republiky. Partnery výstavy jsou Hotel Thermal Karlovy Vary a Barrandov Studio, kteří poskytli ze svých fondů předměty pro výstavu.
12. 12. 2018 – 28. 2. 2019 Zimní radovánky – zima v Krušnohoří na přelomu 19. a 20. století
Výstava přibližující život obyvatel Krušnohoří v zimním období se časově zaměřuje na období od druhé poloviny 19. století do poloviny 20. století. Seznámí s historickým vývojem lyžování, k vidění budou historické lyže, sáně a další sportovní vybavení. Před první světovou válkou a v období mezi válkami se v Krušných horách začal naplno rozvíjet turistický ruch i v zimním období. Na německé i české straně hor vznikla řada lyžařských spolků, stavěly se skokanské můstky i sáňkařské dráhy a konala se zde řada závodů.
Druhá část výstavy představuje, jak prožívali zimní období obyvatelé krušnohorského venkova. Návštěvníci se seznámí nejen s vánočními zvyky, ale také s typickými řemesly, jako bylo krajkářství, knoflíkářství a výroba hraček.
Vernisáž 12. 12. v 17 hodin.
DALŠÍ AKCE
6. 12. 2018 přednáška: Vznik Československa na Karlovarsku
Přednášející Karel Řeháček, historik a pracovník Státního oblastního archivu Plzeň, přiblíží události podzimu 1918 na západě Čech. V národnostně smíšených oblastech českých zemí přijali obyvatelé německé národnosti konec války s úlevou, byť její výsledek neodpovídal jejich očekávání. Následující týdny a měsíce byly ve znamení budování nového státního útvaru, ovšem zcela jiného, než si představovali obyvatelé české národnosti. V rozsáhlých pohraničních oblastech, na něž si dělalo nárok nově vzniklé Československo, se konstituovaly samosprávné provincie, jejichž cílem bylo připojení k tzv. Německému Rakousku.
Přednášející se bude věnovat snahám obyvatel německé národnosti o vybudování provincie Deutschböhmen a jejímu neslavnému konci pod tlakem československého vojska i dalším průvodním jevům německé iredenty a projevům protičeskoslovenských nálad na západě Čech v letech 1918–1919.
Začátek v 17 hodin.
15. 12. 2018 vyrábění: Tvořivá dílna na téma zima a zimní sporty
Výtvarná dílna bude zaměřená na výrobu dekoračních mini sáněk ze dřeva, vánočních ozdob, přání vánočních a novoročních a jmenovek na dárky z textilu a papíru s tématikou zimního folklóru a Vánoc.
Dílna potrvá od 14 do 17 hodin.
NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE
Historie a příroda Karlovarska – zcela nová, multimediální podoba stálé expozice připravená ke 150. výročí existence muzea přibližuje v šesti sálech v prvním patře historii města. Cesta začíná u Vřídla, unikátního přírodního fenoménu, a pokračuje přes založení lázní a vývoj lázeňské léčby až k proměnám architektury Karlových Varů, společenskému a kulturnímu životu lázeňského města a historii mezinárodního filmového festivalu. Druhé patro představuje přírodu a historii regionu od nejstarších dějin, přes slavné období těžby rud a neméně významnou tradici cínařství a výroby skla a porcelánu. Závěr expozice je věnován dramatickému 20. století. Exponáty jsou doplněny mnohými multimediálními prvky. Koho nezaujmou doplňující projekce, nahrávky, prezentace na dotykových obrazovkách či kvízy, může si vyzkoušet nejrůznější exponáty vlastníma rukama, nebo se alespoň pokochat odlehčeným pojetím dějin na obrázcích Dalibora Nesnídala.
Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč., pro školy 40 Kč.
Adresa: Nová louka 23, 360 01 Karlovy Vary, tel. 736 650 047, email: novalouka@kvmuz.cz,
Otevřeno st-ne 10-17 hodin, www.kvmuz.cz
Sváteční otevírací doba:
do 23. 12. otevřeno
24. – 28. 12. zavřeno
29.- 30. 12. otevřeno
31. 12. – 1. 1. zavřeno
od 2. 1. otevřeno
Muzeum Královská mincovna Jáchymov
3. – 4. 12. 2018 soutěž: O Pohár Královské mincovny
Již v patnáctém ročníku budou žáci ZŠ a SŠ soutěžit ve znalostech dějin regionu a také v otázkách a úkolech souvisejících s historií zemí koruny české. Ústředním tématem soutěže budou, s přihlédnutím k oslavám 100. výročí vzniku republiky, „osudové osmičky“.
Soutěž si získala za dobu svého trvání mezi školami velkou oblibu.
8. 12. 2018 Adventní koncert: Štědrej večer nastal
Na tradičním adventním koncertě DaD kvintetu zazní české a moravské lidové koledy v úpravách pro pěvecký kvintet a Příležitostný smíšený pěvecký sbor a Irská suita složená z irské lidové vánoční hudby, vše v podání Velmi malého komorního orchestru Varvary Divišové.
Nástrojové obsazení tělesa tvoří harfa, flétna, housle, violoncello, kontrabas, hoboj a kytara. Součástí programu je i obvyklá Vánoční pohádka Zbyňka Malínského, tradičně v podání Lucie Domesové.
Začátek v 17 hodin.
Stálá expozice: Jáchymov v zrcadle času – dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis – zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.
Součástí je výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.
Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč, pro školy 40 Kč.
Adresa: Náměstí Republiky 37, 362 51 Jáchymov, tel. 736 754 831, email: mincovna@kvmuz.cz
Otevřeno st-ne 9-17 hodin, www.kvmuz.cz
Sváteční otevírací doba:
do 9. 12. otevřeno
10. – 26. 12. zavřeno
27.- 30. 12. otevřeno
31. 12. – 15. 1. zavřeno
Muzeum Žlutice
Stálá expozice: Dějiny Žluticka a hrdelní právo v minulosti – dějiny města a okolí dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem. Velkoplošný model bitvy na vrchu Vladaři. Původní věznice s hrdelním právem útrpným. Historické sklepení muzea a lapidárium.
Vstup 30 Kč, děti 15 Kč.
Adresa: Velké náměstí 1, 364 52 Žlutice, tel. 739 204 982, e-mail: sekretariat@kvmuz.cz
do května 2019 zavřeno, www.kvmuz.cz
Knihovna Muzea Karlovy Vary
Publikace o dějinách umění, historii, balneologii, geologii, hornictví a kraji západočeských lázní.
Adresa: Pod Jelením skokem 393/30, 360 01 Karlovy Vary, email: knihovna@kvmuz.cz
Studovna pro odbornou veřejnost otevřena v pondělí 9 – 12, 13 – 18 hodin, ve středu 9 – 12, 13 – 16 hodin. Badatelské návštěvy ohlaste na tel. 353 224 433, www.kvmuz.cz