Robotické multifunkční figuríny, které fungují stejně jako lidské tělo, od nynějška používají při výcviku a vzdělávání krajští záchranáři.
Moderní simulační techniku pořídila Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje s dotací z Integrovaného regionálního operačního programu. Součástí projektu je výcvikové pracoviště operátora tísňové linky 155 a učebna výcvikového střediska.
Figuríny umějí simulovat dýchání, srdeční činnost, vydávání zvuků a reagují na zahájené ošetření a léčbu jako živý člověk. Díky tomu je možná mnohem kvalitnější odborná příprava nejen samotných záchranářů.
„Výukové modely pro simulaci odborných zdravotnických zásahů a multimediální a technické vybavení tak bude k dispozici také při školeních a cvičeních, které probíhají na záchrance v rámci součinnosti se základními složkami IZS,“ doplnil Jiří Smetana, ředitel záchranné služby.
Na projekt je poskytována finanční podpora z EU.
„Moderní technologie už dnes nacházíme ve všech aspektech našeho života, ani záchranka nemůže zůstat pozadu. Proto mě těší, že se nám pro výcvik záchranářů podařilo získat špičkovou techniku, díky které mohou zlepšovat své dovednosti v takřka reálných podmínkách. Celkové výdaje projektu představují částku 5, 6 milionu korun, z toho 85 procent tvoří příspěvek z evropských fondů, 10 procent, tedy přes půl milionu korun, hradí Karlovarský kraj a zbývajících 5 procent jde ze státního rozpočtu,“ vyčíslil Jan Bureš, krajský radní pro oblast zdravotnictví.