Současná situace může být nepřehledná a stresující. Kam se tedy obrátit o radu a konkrétní pomoc?
Doporučení vlády pro seniory jsou v době nouzového stavu jasná – měli by v této kritické době vycházet co nejméně, maximálně na nejnutnější nákupy nebo k lékaři.
O zajištění nákupů, vyzvednutí léků v lékárně nebo i vyvenčení pejska, by měli požádat někoho z okolí. Jak takové dobrovolníky sehnat, s kým si popovídat a nechat si vysvětlit nejasnosti kolem obávaného viru, nebo požádat o pomoc při psychických obtížích?
Linka pomoci pro seniory bezplatně na čísle 1212
Potřebujete věrohodné informace nebo konzultaci? Využijte informační celostátní bezplatnou linku zřízenou Ministerstvem zdravotnictví – má číslo 1212. Pod volbou 4 najdete také přímo zřízenou linku pro seniory (v provozu 9 – 17 hodin). Pod volbou 1 vás přepojí na operátora k aktuálním informacím ke koronaviru, pod volbou 2 na oblast zdravotnictví. Linka nabízí i psychologickou pomoc pod volbou 5, nebo kontakt na místo, kde se vám mohou věnovat dlouhodoběji. Více najdete v části důležité kontakty.
Pomoc rodiny
Pokud nežijete s prarodiči v jedné domácnosti, radí odborníci, abyste se domluvili na tom, že návštěvy na nějakou dobu vynecháte. Je jasné, že to pak pro seniory není lehké, mohou se cítit opuštění – ne vždy chápou, že situace je tak vážná, aby za nimi nikdo nemohl. Právě proto byste jim měli často volat, vše opakovaně a v klidu vysvětlovat a dohlédnout alespoň na dálku na to, aby nepodléhali poplašným zprávám. Je také vhodné jim zajistit nákupy a ostatní nutné pochůzky, třeba zajistit někoho z okolí, kdo bude venčit pejska – ovšem vždy tak, aby to bylo bezpečné a nemohlo dojít k nákaze.
Můžete jim poslat nákup přes zavážkové služby, objednat již hotová jídla nebo jednou za týden dorazit a nechat jim vše potřebné na prahu domu či bytu. Je to těžké pro obě strany, ale než si pak vyčítat, že jste je nakazili…
Pomůže místní úřad
Opuštění a nemocní, kteří nemají podporu a pomoc rodiny, se mohou obrátit v první řadě na místní samosprávu – tedy obecní, městský či jiný úřad. Tam jsou připraveni jim se vším pomoci – od dodávky roušek po nákupy nebo rozvoz jídla. V době nouzových opatření se objevilo velké množství dobrovolníků, skvěle funguje sousedská výpomoc a organizací, které se zaměřují právě na pomoc seniorů, je i kromě místní samosprávy spousta – jejich kompletní přehled najdete na stránkách Nadace OSF, která je pro rychlejší orientaci shromáždila.
Kam se obrátit o pomoc?
Kromě místní samosprávy nabízejí pomoc i neziskové organizace – kromě výroby roušek a dezinfekce roznášejí jejich dobrovolníci seniorům obědy, nakupují potraviny, zajdou pro léky nebo hygienické potřeby. Tyto organizace také zřídily linky, na kterých poskytnou nejen psychologickou pomoc, ale také pomohou prakticky vyřešit to, co konkrétní senior potřebuje.
Praktická pomoc
Linka seniorů Elpida, 800 200 007, denně od 8 – 20 hodin, poskytuje pomoc v krizových situacích, propojí vás s dobrovolníky z řad skautů – ti pak zajišťují roznášku roušek, potravin nebo léků, starají se o donášku obědů a podobně. Skauti organizují i šití roušek a tisknou štíty.
Koordinační centrum pomoci pro seniory nad 65 let otevřel i Život 90. Non stop bezplatná linka pro pražské seniory je 800 160 166 a celostátní pak 800 157 157. Život 90 má i linku pro dobrovolníky – 773071024. O jejich proškolení se stará Český červený kříž, hasiči nebo skauti.
Charita Česká republika nabízí infolinku pro seniory, ale nabízí pomoc i rodinám, kterých se dotklo uzavření denních stacionářů. Telefonní čísla na linky jednotlivých diecézí najdete na webu charity.
Diakonie ČCE na celostátní informační lince 242 487 824 nabízí praktickou pomoc a na webu Jsme s vámi i v čase krize si můžete na mapě najít pomoc různých organizací ve vašem okolí.
Spolehlivé a prověřené dobrovolníky, kteří vám například nakoupí nebo jinak pomohou, vám sežene i humanitární organizace ADRA – seznam koordinátorů v jednotlivých regionech najdete na jejich stránkách.
Nezisková organizace Sue Ryder rozšířila provoz poradenské linky na čísle 777 718 465 (pondělí 15:00 – 17:00, úterý 9:00 – 15:00, středa 10:00 – 12:00, čtvrtek 9:00 – 15:00, pátek 10:00 – 12:00). Aktuální informace pro seniory a jejich blízké i praktické informace najdete i na poradenském portálu Neztratit se ve stáří.
Nadace Krása pomoci, která se dlouhodobě stará o opuštěné seniory, je připravena jim pomoci nejen psychicky, ale i praktickou pomocí – třeba tím, že jim obstará roušky, nebo poradí s dalším. Volat můžete na linku 724 813 377.
Potřebujete si promluvit, svěřit se?
Diakonie také provozuje bezplatnou krizovou linku 800 567 567 pro ty, kteří v souvislosti s aktuální situací prožívají strach, úzkost nebo obavy a potřebují podporu.
Je toho na vás už moc, trpíte úzkostí z dění kolem pandemie koronaviru, potřebujete věrohodné informace nebo konzultaci, jak se vypořádat s obavami? Využijte informační celostátní bezplatnou linku 1212. V provozu je od 7 – 24 hodin a nabízí první psychologickou pomoc, nebo kontakt na místo, kde se vám mohou věnovat dlouhodoběji, volba 5 na lince 1212.
Asistenční a tísňovou službu nabízí i Anděl na drátě. Nyní, v nouzovém stavu karantény, je jeho non-stop linka 800 555 655 zdarma.
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví České republiky