Policisté v Karlovarském kraji se během prázdnin soustřeďují na kempy a koupaliště v celém regionu. Policejní preventisté už navštívili desítky těchto zařízení. V druhé polovině července zavítali například do vodáckých kempů v okolí řeky Ohře na Karlovarsku a na koupaliště a do rekreačních zařízení na Chebsku, a to zejména v okolí vodní nádrže Jesenice. Další návštěvy si policisté plánují na měsíc srpen. Tyto aktivity jsou spojené s celorepublikovou preventivní akcí, která se jmenuje „Bezpečně u vody“, jejíž cílovou skupinou jsou osoby, které se pohybují po vodních plochách na různých lodích, a také rekreanti či návštěvníci kempů a rekreačních zařízení.
Policejní mluvčí Lucie Machalová připomíná pár základních rad, jak se u vody chovat a zachovat tak co nejvyšší bezpečnost:
– Nechoďte se koupat sami, i dospělí mohou náhle zkolabovat či tonout.
– Nechoďte do vody, pokud jste rozpálení nebo unavení.
– Mějte u sebe vždy nějakou záchrannou či plovoucí pomůcku.
– Nenechávejte děti bez dozoru i v případě, že je u bazénu plavčík.
– Neplavte a neskákejte do vody v neznámých místech.
– Neplavte daleko od břehu, máte-li tuto potřebu, zajistěte si vhodný doprovod.
– Kvůli dětem myslete na veškerá možná rizika – těmi může být například i studna, zahradní koryto, vědro s vodou apod.
– V prostorách veřejného bazénu choďte pomalu, kvůli dlaždicím hrozí nebezpečí uklouznutí a úrazu.
– Neskákejte do bazénu mimo vyznačená místa.
„I při dodržování výše uvedených zásad se však může stát nehoda, a proto doporučujeme všem, aby se naučili základy první pomoci při tonutí, která je v rizikových situacích značnou výhodou při záchraně života cizích osob, ale i Vašich blízkých,“ dodává ještě Lucie Machalová.
Kromě toho policejní preventisté upozorňují veřejnost, že je důležité věnovat pozornost i svým osobním věcem, protože právě jejich ztráta nebo odcizení bývají u vody častým problémem. Z tohoto důvodu jsou lidé nabádáni, aby věci, které u vody nezbytně nepotřebují, obzvláště pak různé cennosti, nechávali doma. Vodáci a rekreanti v rámci této preventivní akce obdrželi nejen letáčky s radami, ale také drobné preventivní předměty – jako např. voděodolné pouzdro na mobil či na jiné drobnosti, klíčenku, pouzdro na brýle, praktické pouzdro
s náplastmi na poranění, plovoucí přívěsky na klíče a pro děti několik předmětů pro vodní hry jako je skládací létající talíř, nafukovací balón, lapy s míčkem do dvojice a další.
V neposlední řadě jsou vodáci a návštěvníci koupališť upozorňování, že alkohol na vodu a k vodě nepatří, jelikož pod jeho vlivem může dojít k tragické nehodě. Jako vhodná alternativa se nabízí nealkoholické pivo, které dodává Český svaz pivovarů a sladoven v rámci projektu „Řídím, piju nealko pivo“.
„Krom policejních preventistů navštěvují vodní prostranství i policisté z pořádkové služby, kteří kontrolují dodržování ustanovení zákona
č. 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě na vodní ploše,“ uzavírá informace o preventivní činnosti během prázdnin policejní mluvčí.
Zdroj: Policie ČR