V letošním roce to je přesně 150 let od doby, kdy se Aš stala městem. Nejprve byla jedním z nejbohatších míst na západě Čech, v době socialismu ale došlo k vybourání celého centra. „Až doposud jsme Aš v podstatě jen uklízeli a dávali dohromady, teď ji chceme začít rozvíjet,“ říká dlouholetý starosta Dalibor Blažek.
Jak plánujete oslavit 150. výročí města a jak se Aš vůbec vyvíjela? Na konci 19. století a na začátku 20. století to bylo jedno z nejbohatších a nejprůmyslovějších měst nejen Karlovarského kraje, ale i celého západu Čech. Po druhé světové válce došlo k vysídlení. 95 procent obyvatel muselo odejít. Pak přišla doba socialismu, která pro nás znamenala i vybourání celého středu města, obrovskou urbanistickou tragédii. Měli jsme podobné náměstí, jako má dnes Cheb. Teď se snažíme znovu nadechnout. Úplně se obměnilo obyvatelstvo, nejsou tam rodové kořeny, ty srdeční záležitosti, že se tu narodil třeba pradědeček. A oslavy? Slavíme průběžně. Slavnosti, které letos pořádáme, mají jeden cíl. A to je jednak přilákat do Aše lidi, kteří tu byli třeba na vojně, studovali tu. A hlavně Ašáky pobavit, donutit je, aby se potkávali, aby město žilo.
Na co tedy konkrétně můžete pozvat? Třetí víkend v srpnu bude obrovský hudební festival. Dva dny na dvou pódiích zároveň budou vystupovat špičky české pop music. Máme vytvořené zvláštní webové stránky, kde je celá programová nabídka přehledně. Každý si tam něco najde.
Jste starostou už řadu funkčních období. Jak se město změnilo? Jsem starosta 23. rokem. Přebrali jsme město po sametové revoluci, bylo vybourané, šedé, nezajímavé. Práce až doteď spočívala v tom, abychom ho nějakým způsobem uklidili a udělali zajímavým. Nemáme třeba žádné náměstí, všechna zmizela. Snažíme se hledat investory. Teď jsme se vydali cestou rozvoje cestovního ruchu. Aš je ideálním místem třeba na cykloturistiku. Máme krásnou přírodu, blízké spojení formou cyklostezek do Bavorska a do Saska.
Je tedy výhoda, že vaše město leží těsně u hranic? Někdy je, někdy není. V tuto chvíli je to spíše nevýhoda. Potýkáme se s tím, že nám do pracovního procesu do Německa odchází odborníci, lidé ze služeb. Potřebovali bychom, aby byli u nás.
Dá se s tím nějak pracovat? Je to těžké. Narážíme na legislativu. Ale nechci, aby to vyznělo tak, že nám vadí, že lidé dojíždí pracovat do Německa. Má to samozřejmě i pozitivní dopady. Lidé si tam vydělají slušné peníze a ty mohou utrácet. Spíš bychom potřebovali pomoci od státu, od různých ministerstev, aby tu byla lepší dostupnost lékařské péče. Aby zdravotní pojišťovny dokázaly zaplatit lékaře.
Máte vytvořený strategický plán do roku 2030. Co obsahuje? Vznikal v loňském roce, zastupitelé ho schválili v prosinci. Teď pracujeme na začátku naplňování priorit, které jsme si dali. Jedna z nich je podpoření lokální ekonomiky. Chtěli bychom se zaměřit na rozvoj cestovního ruchu, podnikání a zaměstnanosti. Další priorita je rozvoj školství. To je jeden z prvků, který převáží u mladých lidí, jestli se přistěhovat nebo ne. Také s tím souvisí nabídka bytů, kultury, sportovních aktivit. Nechceme ale, aby byl strategický plán jen brožurou, která skončí v šuplíku. Zastupitelé by na konci každého roku měli dostávat výsledek toho, kam jsme se posunuli.
Co byste Aši přál? Popřál bych jí, abychom nebyli v Evropské unii jen na papíře, ale bez jakýchkoliv překážek. Máme třeba zhoršující se dostupnost lékařské péče a přitom pět kilometrů od nás je nemocnice, kde dělá hodně českého personálu, takže by odpadala jazyková bariéra. Jen nám brání bariéry finanční, aby to mohli lidé využívat. Rádi bychom vytvořili třeba společnou technickou školu, která by byla česko-německá. Narážíme ale zase na problémy financování.