Policejní razie byla dobře odvedená práce, říká Michal Riško, předseda strany PRO Karlovarského kraje

Karlovy Vary – Co říkáte na policejní razii v Chomutově  a Karlových Varech jako specialista na bezpečnost a člověk, který působil na několika místech v bezpečnosti?

Policejní akce se dá vyhodnotit jako velmi dobře odvedená práce. Když si vezmu kolik lidí a firem je obviněno, tak byla poměrně vysoká hrozba úniku informací a mohlo dojít ke zmaření celé razie. Je to hlavně o dobrém týmu.

Jak vidíte samotná obvinění?

Obvinění jsou bezesporu závažná. Z toho, co uvádí média, to na mě působí jako skoro dobře promyšlený a sofistikovaný korupční systém, přesahující několik krajů se znaky organizované skupiny.

Proběhla informace, že vyšetřování ze strany Policie trvalo dva roky, není to dlouhé?

Určitě ne, když si vezmeme kolik lidí je obviněno, tak ta doba odpovídá. Řekl bych, že u podobných korupčních kauz je to vždy rok a půl, až dva roky nejdříve. Policie musí všechny poznatky zadokumentovat a průběžně vyhodnocovat. Jsou to desítky hodin odposlechů a sledování osob.

Myslíte si, že tento počet obviněných je konečný?

Osobně si myslím, že spíš ne. Ve většině takových kauz dojde ještě k obvinění dalších osob. Teď bude probíhat mnoho výslechů, jak obviněných nebo nově obviněných, tak svědků. Mohou se objevit další informace, které vyšetřovatelé vyhodnotí jako porušení zákona a celý okruh se tak může rozšířit.

Tím myslíte, že by někdo z obviněných začal spolupracovat?

Nejsem úplně příznivcem tohoto institutu. Protože výhodu spolupracujícího obviněného může někdo chtít zobchodovat za nižší trest, nebo teď cítí křivdu, že oni do toho spadli a jiný jsou v pohodě. Tohle bude následně včetně věrohodnosti stejně posuzovat soud. Jestliže někomu hrozí trest 12 let, tak jeho myšlenkové pochody během vazby takového člověka významně vyčerpávají a chce, aby to skončilo. Pak půjde, tak zvaně raději na dohodu a začne spolupracovat za nabídku nižšího trestu.

Někteří obviněné osoby se již vyjádřili a říkají, že se ničeho nedopustili, co vy na to?

Na to má každý právo, stejně jako na obhajobu. Podle mě má Policie dost nabito. Každý si svůj životní příběh píše sám. Asi nejhorší je nejen společenská mravní bída spojená s ostudou nejen aktérů, ale i jejich rodin a blízkých.

Jak vnímáte roli radního Bursíka v celé kauze?

Dnes mě to vlastně ani moc nepřekvapuje. Petra Bursíka znám, oba pocházíme z Karlových Varů. V jeho případě, jako osoby obžalované v jiné korupční kauze jde jen o další pokračování, které dospělo k realizaci policie v další trestní věci. Už to, že rezignoval je nějaká základní informace, ale v našem právním řádu je zakotvena presumpce neviny, takže konečné slovo pro veřejnost může zaznít až v pravomocném rozhodnutí soudu.

Jak vidíte celou kauzu z pohledu výkonu práva?

V České republice bohužel může trvat i mnoho let, než se soud s případem vypořádá. Někdy se zdá, jakoby v justici bylo slovo nezávislost zaměňováno za slovo nekonečnost, a to není výhodné pro obžalované, ale v konečném důsledku ani pro celou společnost. Když to zjednoduším s trochou nadsázky, tak kdyby tak, jak rychle fungují soudy, vařili sládci pivo, tak jsme všichni abstinenti.

Podle posledních informací se vracíte po delší odmlce do politiky, je to tak?

Ano, to je pravda. Především hledám lidi, kteří mají stále pozitivní myšlení a chtějí zlepšit kvalitu života všech lidí v Karlovarském kraji. „Řídit město, kraj nebo stát neznamená jen utrácet, ale hlavně dobře hospodařit,“ to je heslo, které by mělo být motorem pro lepší správu veřejných věcí.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email