Vedení města Karlovy Vary se stále zabývá možnostmi efektivnějšího využití Alžbětiných lázní. Tato činnost nabývá na významu poté, co jednání s dvěma potenciálními investory, řetězcem Hilton a hotelem Pupp, nedopadla úspěšně. Památková budova je v částečně havarijním stavu a nyní nabízíme část svých prostor Institutu lázeňství a balneologie (ILAB) a České zemědělské univerzitě.
Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) na úterním jednání zastupitelstva zdůraznila, že město plánuje postupně investovat do oprav objektu, avšak není ochotné nadále dotovat provoz lázní.
„Město se bude podílet na přímém chodu Alžbětiných lázní. Do konce listopadu vyhlásíme výběrové řízení na krizového manažera a do konce prosince provedeme audit všech smluvních vztahů lázní, včetně nájmů,“ uvedla primátorka.
Podle jejích slov by ILAB mohl v lázních využít přibližně 600 metrů čtverečních pro své vědecké aktivity, na které získal dotaci z programu Spravedlivá transformace. Česká zemědělská univerzita v Praze, která také participe v rámci tohoto programu, by mohla v Alžbětiných lázních zřídit pobočku na cca 200 metrech čtverečních.
„Uvědomujeme si, že investice do opravy lázní nebude možné financovat z prostředků ILAB, ale hledáme impulzy pro ekonomické oživení,“ doplnila Pfeffer Ferklová. Zmínila také, že stávající nájemci by se měli více podílet na pokrytí vedlejších provozních nákladů.
Primátorka rovněž plánuje využít nově jmenovaného ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (STAN) k podpoře města při získávání pomoci od státu. Kulhánek, který je také opozičním zastupitelem v Karlových Varech za Karlovarskou občanskou alternativu (KOA), poznamenal, že dialog by měl probíhat nejen s městskými a krajskými institucemi, ale i s ministerstvy zdravotnictví a financí, která se podílejí na podpoře lázeňské infrastruktury.
Během jednání Kulhánek navrhl zvážit možnost koncesního řízení, při kterém by budova zůstala majetkem města, ale její provoz by převzal soukromý investor. Podobná koncepce byla diskutována, když byl Kulhánek primátorem, avšak podle Pfeffer Ferklové potenciální investoři v minulosti odmítli pronájem vzhledem k výši potřebných investic a preferovali koupi budovy.
Pokud se město rozhodne udržet Alžbětiny lázně ve svém vlastnictví, vydává se na složitou cestu, shrnul náměstek primátorky Miroslav Vaněk (Karlovaráci). „Alžbětiny lázně jsou ve ztrátě 150 milionů korun a vyžadují každoročně 20 milionů korun na provoz. Pro základní opravy je potřeba minimálně 125 milionů korun, a dalších 500 milionů pro uvedení lázní do stabilního stavebně-technického stavu,“ uvedl. „I kdybychom potřebné prostředky našli, obávám se o dosažení očekávaného výsledku,“ dodal.