Žena z Horního Slavkova podvedla přes 530 lidí na internetu, škoda činí 220 tisíc korun

Kriminalisté v Sokolově obvinili jedenačtyřicetiletou ženu z Horního Slavkova z rozsáhlého podvodu, při němž připravila více než 530 lidí o peníze prostřednictvím internetu. Od června 2020 do ledna 2023 nabízela přes falešné účty různé zboží, jako jsou oblečení, obuv a dětské hračky. Podle vyšetřování poškodila důvěřivé zákazníky o přibližně 220 tisíc korun.

„V daném období žena podvedla 530 osob a celková škoda se pohybuje okolo 220 tisíc korun. Pokud bude prokázána její vina, může čelit trestu odnětí svobody až na pět let,“ uvedl policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Policie varuje před internetovými podvody: Online nakupování je rychlé a pohodlné, avšak s rostoucí popularitou se bohužel zvyšuje i riziko podvodů. Jedním z nejběžnějších typů podvodů je situace, kdy si zákazník objedná zboží, zaplatí předem, ale nikdy ho nedostane. Abychom se vyhnuli podobným podvodům, zde je několik základních pravidel, která vám mohou pomoci chránit vaše finance a osobní údaje.

Nakupujte pouze u ověřených prodejců Snažte se vybírat renomované e-shopy nebo prodejce s pozitivními recenzemi. Vyhněte se nákupům od neznámých nebo nově vzniklých účtů, zejména na sociálních sítích či inzertních portálech, kde chybí dostatečné reference.

Čtěte recenze a ověřujte hodnocení Při setkání s novým e-shopem nebo prodejcem se podívejte na dostupná hodnocení a recenze. Jakákoliv stránka s podezřele dobrým hodnocením nebo bez recenzí by měla vzbudit vaši pozornost. Pozitivní recenze by měly být různorodé a pocházet z ověřených zdrojů.

Neposílejte peníze předem, pokud neznáte prodejce Bezpečnější variantou platby je zaplatit při převzetí zboží nebo použít zabezpečené platební metody, které umožňují reklamaci v případě problémů. Při nákupu přes bazarové portály zvažte osobní vyzvednutí nebo využití služeb, které zajišťují úschovu platby do doby doručení.

Pozor na podezřele nízké ceny a výhodné nabídky Nabídky s výrazně nižšími cenami než je obvyklé, by měly vzbudit vaši opatrnost. Pokud je cena příliš výhodná, může to být past, kterou podvodníci používají k oklamání důvěřivých zákazníků.

Ověřte si kontakty a další informace o prodejci Seriózní prodejci by měli na svých webových stránkách uvádět jasné kontaktní údaje, jako je telefonní číslo, e-mail a poštovní adresa. Zkuste ověřit tyto údaje online. Pokud prodejce neposkytuje kontaktní informace nebo působí podezřele, buďte opatrní.

Nikdy nesdělujte osobní údaje nebo přístupové údaje k bankovnictví Při komunikaci s prodejcem nikdy neposkytujte osobní údaje, které nejsou nezbytné pro nákup, a nezapomeňte, že si nenechte vyžádat údaje o bankovních účtech, heslech nebo kódech pro převody. Prodejce tyto informace nepotřebuje, a pokud je požaduje, je to varovný signál.

Pokud máte podezření, že jste se stali obětí podvodu, obraťte se na Policii České republiky. Tímto způsobem můžete chránit nejen sebe, ale i další potenciální oběti podvodníků.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email