Středoškoláci z Karlovarského kraje mají nyní možnost získat poznatky o nejnovějších trendech v oblasti vodíkových technologií prostřednictvím odborných exkurzí do zahraničí. Na první z těchto akcí odcestovali do německých měst Hof a Wunsiedel. Tato aktivita je součástí projektu Vodíkový region Čechy & Bavorsko, který se zaměřuje na podporu rozvoje vodíkových technologií v příhraničním regionu.
Na této historicky první návštěvě se do bavorského Hofu vydali studenti z Integrované střední školy Cheb a gymnazisté z Aše. Na místní vysoké škole se seznámili s jejími výzkumnými aktivitami a aktuálními trendami v oblasti vodíku. Navštívili také energetický park ve Wunsiedelu, který využívá obnovitelné zdroje energie.
Exkurze pro studenty technických středních škol a gymnázií připravuje Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje ve spolupráci se svými partnery z české a německé strany.
Vodík je v současnosti považován za klíčový prvek v přechodu na čistší energetické zdroje. Odborníci vidí jeho potenciál v oblastech dopravy, průmyslu a dalších sektorech. Tento důvod vedl krajskou hospodářskou komoru k iniciování projektu a zahájení série studijních cest.
Podle ředitelky komory Lenky Mansfeldové aktivní studijní cesty přispívají k rozvoji vzdělávání a povědomí o vodíkových technologiích mezi mladou generací. Umožňují studentům z regionálních škol seznámit se s nejnovějšími výzkumy a praktickými aplikacemi vodíku, čímž podporují vznik nové generace odborníků. Je to investice do naší blízké budoucnosti, která přispívá k posílení energetické bezpečnosti a ekonomického růstu v regionu.
Díky přeshraniční spolupráci mezi Českou republikou a Bavorskem dochází k výměně znalostí a inovací, což posiluje konkurenceschopnost a technologický pokrok obou regionů v oblasti čistých energetických řešení.
Během cesty se studenti seznámili s Vysokou školou Hof a jejím Institutem pro vodíkové a energetické technologie. Zde pro ně připravil zajímavou přednášku Andy Gradel, který se zaměřil na komplexní informace o vodíku, jeho výrobě a možnostech využití.
Andy Gradel také zdůraznil, že pro rozvoj vodíkového průmyslu je nezbytné nejen financování, ale také technologický pokrok a široké přijetí tohoto paliva budoucnosti.
Po přednášce se studenti vydali do nedalekého Wunsiedelu, města známého svými snahami o energetickou nezávislost.
Další studijní cesta pro zájemce ze středních škol v Sokolově se uskuteční ještě v listopadu, kdy se do zahraničí vydají i další středoškoláci z Karlovarska.