Další zdražování ve Varech. Zdraží se dodávky vřídelní vody na dvojnásobek

V následujících třech letech vzrostou ceny za dodávky vřídelní vody pro odběratele v Karlových Varech téměř o sto procent. Toto rozhodnutí Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád (SPLZAK) souvisí s plánovanou rekonstrukcí vřídlovodu.

Jak uvádí Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád, ceny za dodávky vřídelní vody, která je jinak zdarma, se nezměnily od roku 2017. Nová cena zahrnuje jak opravy vedení, tak i vliv inflace.

Cena dodávek vzroste z aktuálních 67,40 korun za kubický metr na 119 korun, jak potvrdilo vedení SPLZAK. Zdražení však nebude jednorázové; správa léčivých zdrojů plánuje postupné zvyšování cen po dobu tří let. Od 1. ledna příštího roku tak cena za dodávky vzroste na 90 korun bez DPH.

Toto opatření se dotkne všech odběratelů vřídelní vody v Karlových Varech, přičemž největším odběratelem je společnost Saunia, která denně plní dvousetkubíkový bazén v hotelu Thermal.

Podle Jana Kroniky, předsedy krajské sekce Asociace hotelů a restaurací, se o zvyšování cen za rozvod vřídelní vody začalo diskutovat již v roce 2018. Poté však přišla pandemie COVID-19, jejíž odeznění opět vrátilo otázku zdražování na stole. Asociace tehdy požádala o odklad tohoto kroku, což se podařilo prosadit.

Podobně hoteliéři reagovali i po vypuknutí války na Ukrajině, která, kromě dramatického vzrůstu cen energií, ovlivnila i návštěvnost karlovarských hotelů, které přišly o významnou část ruských turistů.

Diskuze o zvýšení cen za rozvod vřídelní vody probíhá intenzivně od jara tohoto roku. Kronika vyjádřil spokojenost s dohodou s magistrátem, která umožnila rozprostření celkového navýšení do tří let. Situaci však komplikuje fakt, že ceny pobytů, které hoteliéři dohodli s cestovními kancelářemi, jsou určovány s velkým předstihem.

Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád v Karlových Varech spravuje 4,3 kilometru potrubí, kterými se rozvádí vřídelní voda z pramenů do lázeňských zařízení.

Rekonstrukce a výměny se týkají prakticky všech částí potrubí, kromě kolektoru před hotelem Thermal. Podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové si oprava centrálního rozvodu vyžádá přibližně 300 milionů korun, což městu brání v opravě přípojek hotelů.

Historicky platilo v Karlových Varech, že páteřní vedení vřídelní vody patřilo magistrátu města, zatímco hotely si budovaly vlastní přípojky, které později převedly na město. V současné době však magistrát plánuje převést přípojky zpět na hotely prostřednictvím darovacích smluv.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.