Karlovarské oplatky vyhrály soudní spor

Karlovarské lázeňské oplatky jsou unikátní a zaslouží si ochranu, což potvrdil Nejvyšší správní soud ve svém nedávném rozsudku. V konkrétním případě rozhodl, že použití obalu se známými karlovarskými památkami, jako je Mlýnská kolonáda nebo Tržní kolonáda, může být zavádějící pro spotřebitele.

Toto rozhodnutí naznačuje, že obaly vyvolávají dojem, že se jedná o výrobek z Karlových Varů, který je vyráběn s využitím vody z místního Vřídla, ačkoliv to není pravda.

Tento problém byl Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí vytknut výrobci oplatek z Lovosic již v roce 2017. Inspekce tehdy zakázala uvádění těchto oplatků na trh a nařídila jejich stažení z prodeje.

Karlovarské oplatky jsou chráněným zeměpisným označením a ukázalo se, že kontrolované oplatky nebyly vyrobeny v Karlových Varech, ale v Luhačovicích. Navíc při jejich výrobě nebyla použita vřídelní voda. Přesto se vzhledem a způsobem podávání podobají pravým Karlovarským oplatkám.

Výrobce luhačovických oplatek se pokusil bránit tomuto rozhodnutí soudní cestou, avšak krajský soud v Plzni žalobu zamítl. Ani kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu neuspěla, přičemž soud zdůraznil, že údaje na obalu evokující město Karlovy Vary nemusí automaticky znamenat matení spotřebitele. V daném případě však souhrn všech okolností vedl soud k závěru, že výrobce porušoval chráněné zeměpisné označení.

Rozsudek uvádí, že stěžovatel prodával lázeňské oplatky pod názvy jako „Lázeňské oplatky“ nebo „Královské oplatky“ v obalech, na kterých dominovaly vyobrazení známých karlovarských památek, včetně Mlýnské a Tržní kolonády. Na obalech byly také zmiňovány karlovarské prameny a u některých krabic byl v menším písmu uveden text, který vyzýval, aby se spotřebitelé nechali unést vůní tradičních lázeňských oplatek z Karlových Varů.

Podle Nejvyššího správního soudu nelze jednotlivé prvky obalu posuzovat izolovaně, neboť společně tvoří jeden celek, jak je prezentován stěžovatelem a jak ho spotřebitel vnímá. S ohledem na místní souvislosti je zřejmě reálné, že průměrný spotřebitel si vytvoří spojitost mezi místem distribuce a místem původu, což podpořily grafické prvky na obalu.

František Jílek ze společnosti Karlovarské oplatky poznamenal, že soudní proces trval tak dlouho, že ho už ani nesledovali. Nicméně vítají rozhodnutí, které považují za správné. Dále vyjádřil, že je absurdní, aby na obalu výrobku stálo, že se jedná o oplatky z Karlových Varů, když ve skutečnosti pocházejí z Luhačovic.

Také dodal, že výrobci by neměli klamat zákazníky a vyvolávat dojem, že se jedná o produkt z Karlových Varů, pokud to tak není.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email