Chebský hrad, který skrývá stovky metrů spletitých chodeb, sály s vysokými stropy a tajemné kresby, plánuje zpřístupnit své barokní podzemí, jedno z největších v republice. Tento projekt by mohl nabýt reálných kontur již letos.
S délkou 350 metrů je podzemní část hradu srovnatelná s významnými památkami v Česku, i když některé pevnostní města, jako Josefov a Terezín, mají rozsáhlejší podzemní systémy. Odborníci tvrdí, že jen Vyšehrad se chlubí většími podzemními prostory, zatímco na třetím místě skončí Špilberk s 330 metry chodeb.
Správa hradu plánuje trvalé zpřístupnění těchto jedinečných prostor. Než to však nastane, je nezbytné vybudovat menší objekt pro pohodlný vstup návštěvníků do podzemí. Město, které hrad vlastní, již na tomto projektu pracuje a zadalo architektonickou studii.
Podzemí přitahuje velkou pozornost návštěvníků, kteří se často vyptávají na tuto část hradu. Doposud byla většina podzemních prostor uzavřena nebo byla veřejnosti zpřístupněna pouze výjimečně, což je škoda. Je plánováno, že letos dojde k otevření těchto prostor, avšak pouze pod vedením průvodce z důvodu bezpečnosti.
Chodby v podzemí se různě kříží, což může turistům ztížit orientaci. I v případě výpadku proudu v místnosti, která se nachází zhruba dvacet metrů pod povrchem, jsou průvodci připraveni, mají u sebe silné zdroje světla a bez problému se orientují i při nízké viditelnosti.
Historicky sloužilo podzemí jako sklady pro vojenské materiály a zásoby pro případ obléhání.
Svědectví o tom, že podzemní prostory byly využívány i v začátcích 20. století, přinášejí malby na zdech, které se datují do doby Valdštejnských slavností. Jedna z maleb zobrazuje čerta s nápisem o dobrém vínu, zatímco další znázorňuje sud a záhadné zvíře, které si návštěvníci vykládají různě.
Foto: Wikimedia Commons, Karelj