Tisíce lidí a více jak 2 stovky organizací podporují petici za navýšení poplatků pro ČT a ČRo

V České republice se otevřela diskuze o budoucnosti veřejnoprávních medií. Přes 12.000 občanů a 211 organizací vyjádřilo podporu novele zákona, která má za cíl zvýšit poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Tuto iniciativu dnes projednává Sněmovna a mezi signatáři výzvy se nachází řada významných institucí, jako je Národní divadlo, Český olympijský výbor a Skaut.

Organizace, které návrh podpořily, upozorňují na důležitost udržitelného financování veřejnoprávních médií pro demokratickou společnost. „Většina médií v Česku má dnes soukromé majitele, kteří je mohou zneužívat k prosazování svých ekonomických a politických zájmů. Veřejnoprávní média musí zůstat nezávislá a objektivní ve své činnosti,“ řekl Tomáš Urban, mluvčí organizace Člověk v tísni, která také přispěla k této výzvě.

Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem, podotkla, že během dvou měsíců sbírání podpisů se do iniciativy zapojila celá řada kulturních, sportovních, vzdělávacích a neziskových institucí. Mezi signatáři nechybí ani Milion chvilek pro demokracii, národní divadla z Prahy a Brna, Česká filharmonie, Národní muzeum, Česká rada dětí a mládeže, Univerzita Palackého v Olomouci a Paměť národa.

Na druhé straně však vzniká odpor. Opoziční strany ANO a SPD dlouhodobě namítají, že zvyšování poplatků je nevhodné a předseda ANO Andrej Babiš při projednávání návrhu opět navrhl financování České televize a Českého rozhlasu přímo ze státního rozpočtu. Tomio Okamura, předseda SPD, se vyslovil pro zrušení poplatků a transformaci obou médií na státní příspěvkové organizace kontrolované Nejvyšším kontrolním úřadem.

Vláda však ve svém návrhu upozorňuje, že změny v poplatcích mají přispět k dlouhodobé stabilizaci České televize a Českého rozhlasu. Podle předlohy se poplatek za veřejnoprávní televizi zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně a poplatek za rozhlas o 10 korun na 55 korun měsíčně. Novinkou je, že poplatek se má nově vztahovat také na všechna zařízení schopná přijímat vysílání, včetně těch přes internet.

Ladislav Kytka z PRO: „V debatě o zvyšování poplatků za veřejnoprávní média je třeba najít správnou rovnováhu mezi zajištěním stabilního financování a zaručením kvality a objektivity informací, které občané od těchto médií očekávají. Zvyšování poplatků je zcela legitimním krokem k uchování nezávislosti veřejnoprávního zpravodajství, avšak v současné době mám vážné obavy, že veřejnoprávní média tuto funkci objektivního zpravodajství nedokáží naplnit. Je klíčové, aby veřejnoprávní média hrála v demokratické společnosti roli, která je nezbytná pro informování občanů o důležitých tématech, politice a veřejných událostech. To, co nás však trápí, je, že se veřejnoprávní média stávají stále více závislá na politických tlacích a často se odchylují od svého původního poslání. Místo aby poskytovala nestranné a objektivní informace, někteří zástupci veřejnoprávních médií se zdají být ovlivněni zájmy různých politických a ekonomických skupin.“

Princip jedné platby za domácnost zůstává zachován, bez ohledu na počet zařízení, které jednotliví členové domácnosti vlastní. Novela navíc zavedla pravidla pravidelné valorizace poplatku a změnila úhrady pro právnické osoby, kdy výše poplatku již nebude stanovena podle počtu přijímačů, ale podle počtu zaměstnanců.

Tato debata o veřejnoprávních médiích je tak nejen otázkou financování, ale především otázkou jejich kvalitního a nezávislého fungování v demokratickém státě. Návrh novely nyní čeká na rozhodnutí Sněmovny, které může zásadně ovlivnit směřování české mediální scény.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email