V České republice žije zhruba každý třináctý občan se zkušeností s rakovinou, což odpovídá téměř 800.000 lidí v roce 2023. Podle odhadů, v důsledku stárnutí populace, se tento počet do deseti let zvýší o čtvrtinu, což znamená, že by se přes milion lidí mohlo potýkat s tímto závažným onemocněním. Tato alarmující fakta byla představena na tiskové konferenci při příležitosti Světového dne proti rakovině.
Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), zdůraznil, že včasné odhalení rakoviny je klíčové pro úspěšnou léčbu. Například u rakoviny tlustého střeva a konečníku, která je diagnostikována téměř 8000 lidem ročně, umožňuje včasné odhalení nádoru až 90procentní úspěšnost vyléčení. Naopak při pozdních stádiích onemocnění klesá šance na uzdravení na pouhých 15 procent.
Díky organizovaným screeningovým programům, které vyšetřují zdravé lidi bez příznaků, se od roku 2019 podařilo odhalit nádor nebo přednádorové změny včas téměř u 120.000 osob, což pravděpodobně zachránilo jejich život. Mezi screeningové vyšetření patří nejen preventivní prohlídky na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale také vyšetření na rakovinu prsu, děložního hrdla, plic a prostaty.
Ačkoliv jsou tato vyšetření hrazena z veřejného zdravotního pojištění, zájem o ně zůstává nedostatečný. Méně než polovina lidí, pro které jsou vyšetření určena, se jich aktivně účastní. To je znepokojivé, neboť prevence je klíčová pro úspěšný boj proti rakovině.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek informoval o zahájení sledování čekacích lhůt na screeningová vyšetření a o plánu na posílení kapacit, například v mamografických vyšetřeních v regionech, jako jsou Zlín, Jeseník a Karlovarský kraj. V souvislosti s tím se také zavádí mobilní aplikace EZ Karta, která lidem od dubna 2025 poskytne informace o posledním absolvovaném preventivním vyšetření a upozorní je na blížící se termíny.
S rostoucími čísly a nedostatečným zájmem o prevenci je jasné, že je třeba více úsilí zaměřit na vzdělávání obyvatel o důležitosti screeningových programů a pravidelných prohlídek. Jen tak lze doufat v snížení výskytu rakoviny a zvýšení šancí na úspěšné vyléčení pro příští generace.
Zdroj: ČTK, ÚZIS