Senátní výbor se postavil proti výpovědi bez udání důvodu a podpořil změny v zákoníku práce

Sněmovní sociální výbor nedoporučil dolní komoře schválit návrh na uzákonění výpovědi bez udání důvodu, který byl součástí připravované novely zákoníku práce. Tento krok přichází ve chvíli, kdy se Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) rozhodla vyhlásit stávkovou pohotovost v důsledku obav z možného oslabení práv zaměstnanců. Odboráři jsou připraveni eskalovat protestní akce, pokud by se novela schválila.

Navrhovaná flexibilní novela zákoníku práce by umožnila zaměstnavatelům propouštět pracovníky bez udání důvodu, přičemž by zaměstnanci v takovém případě náleželo dvojnásobné odstupné, což by ve většině případů znamenalo dva až šest měsíčních výdělků. Avšak tento návrh by chránil určité skupiny zaměstnanců, jako jsou těhotné ženy a osoby na mateřské nebo rodičovské dovolené, což vyvolává další debaty o spravedlnosti a etice navrhovaných změn.

Podle předsedkyně ČMKOS Dagmar Žitníkové by tento návrh znamenal návrat k zastaralému pojetí pracovního práva a mohl by výrazně ohrozit pracovní jistotu. V tomto kontextu není divu, že návrh čelí odmítnutí i ze strany některých koaličních stran, jako jsou lidovci a STAN, a to spolu s opozičními hnutími. Celkově se 16 z 19 členů výboru postavilo proti této úpravě.

Kromě odmítnutí výpovědi bez udání důvodu doporučil výbor také další změny, které by měly pozitivní vliv na pracovní trh. Například nárůst podpor v nezaměstnanosti v prvních měsících z 65 na 80 procent průměrného výdělku, stejně jako nová pravidla pro příspěvky na péči a zlepšení podmínek pro podporu zdraví.

Zavedení těchto změn se může ukázat jako klíčové pro stabilizaci zaměstnanosti a zlepšení pracovních podmínek v České republice. I když je otázka výpovědi bez udání důvodu velmi kontroverzní, je zřejmé, že nyní se více než kdy předtím vyžaduje důkladná diskuze o právech zaměstnanců a povinnostech zaměstnavatelů.

Sdělení od ČMKOS a dalších odborových svazů naznačuje, že boj za ochranu pracovních práv bude i nadále pokračovat. Odbory vyzývají veřejnost i politiky k aktivnímu vyjádření nesouhlasu s navrhovanými změnami, které by mohly ohrozit pracovní jistotu a stabilitu pro všechny zaměstnance v zemi. Vzhledem k vývoji situace se očekává, že téma se bude řešit i v následujících měsících.

Zdroj:  ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.