Pavel: Krajům a obcím musí být jasné finance před převodem placení nepedagogů

Prezident Petr Pavel vyjádřil obavy ohledně plánovaného převodu financování nepedagogických pracovníků, jako jsou kuchařky, uklízečky a školníci, na zřizovatele škol. Jeho prohlášení při tiskové konferenci v Paříži přišlo v době, kdy se vláda chystá tento krok uskutečnit od září letošního roku. Pavel zdůraznil, že hejtmané a starostové by měli mít jasnou představu o tom, s jakými finančními zdroji mohou počítat, aby se předešlo dalším problémům.

V plánu je také převedení části ostatních neinvestičních výdajů (ONIV), které školy používají na nákup učebnic, učebních pomůcek a organizaci výletů a exkurzí. Sdružení místních samospráv, Asociace krajů a Svaz měst a obcí již vyjádřili své obavy a žádají o pozastavení tohoto převodu, který nebyl podle nich dostatečně projednán se zástupci samosprávy.

Pavel uvedl, že s tímto návrhem diskutoval jak s ministrem školství Mikulášem Bekem, tak s hejtmany a starosty. Považuje za zásadní, aby převedení pravomocí bylo na stejné úrovni jako pohyb financí. „Pokud má dojít k převodu jakékoliv působnosti ze státu na kraje, je logické, že budou převedeny i finance,“ zdůraznil.

Ministr financí Zbyněk Stanjura sdělil, že zřizovatelé škol obdrží k financování nepedagogických pracovníků a části ostatních výdajů 11 miliard korun od září do konce letošního roku. Tato částka je zvýšena o půl miliardy a odpovídá třetině ročního rozpočtu, což by mělo  pokrýt náklady. Příští rok se má částka zvýšit na 32,4 miliardy korun, což by mělo pokrýt financování po celý rok.

Systém rozdělování peněz mezi obcemi a kraji bude nastaven vládním nařízením podle počtu dětí ve školách a školských zařízeních. Tato změna však čelí silnému odporu ze strany krajů, měst a obcí, stejně jako školských odborů a organizací.

Opoziční Piráti navrhují měsíc v Poslanecké sněmovně, aby zřizovatelé škol převzali vyplácení mezd nepedagogickým pracovníkům až od září 2026, tedy o rok později, než plánuje vládní koalice. Expert na školství Jan Břížďala souhlasí s tímto posunem, avšak kritizuje pozdní komunikaci vlády s místními zřizovateli a nedostatečné finanční zajištění ve státním rozpočtu.

Vzhledem k těmto událostem je jasné, že otázka financování nepedagogických pracovníků zůstává vysoce důležitým tématem, které vyžaduje širokou debatu a koordinaci mezi všemi zainteresovanými stranami. To, jak vláda a jednotlivé kraje reagují na tyto výzvy, bude mít dlouhodobé dopady nejen na školy, ale především na kvalitu vzdělání a práci v českém školství.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.