Asociace poskytovatelů péče varuje: V sociálních službách chybí přes 3.000 pracovníků

V České republice se zhoršuje situace v oblasti sociálních služeb, kdy aktuálně chybí více než 3.000 pracovníků, což představuje přibližně 2,2 procenta z celkového počtu zaměstnanců v tomto sektoru. Odborníci z Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) varují, že nedostatek kvalifikovaného personálu, především pečovatelů a zdravotních sester, ovlivňuje kvalitu péče a dokonce i dostupnost služeb pro potřebné.

Podle výsledků nedávného průzkumu, do kterého se zapojilo 625 zařízení z různých regionů, se personální situace v sociálních službách mírně zhoršila v porovnání s minulými lety. Hlavními faktory, které tento stav ovlivnily, jsou nízké výdělky v oboru, fyzická a psychická náročnost práce, a nízká atraktivita kariéry v sociálních službách.

V loňském roce chybělo na českém trhu práce v sociálních službách přibližně 2.800 zaměstnanců; letos se toto číslo zvýšilo na více než 3.000. Nejvíce postiženou skupinou jsou pečovatelé, u kterých se poptávka po pracovnících zvýšila z přibližně 1.300 na více než 1.500. Zdravotníků pak stále chybí přes 700.

Největší poptávka po pracovních silách byla zaznamenána ve Středočeském kraji, kde by bylo potřeba přibližně 450 nových pracovníků. Následovala Praha s potřebou 360 zaměstnanců a Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj s poptávkou kolem třech stovek.

APSS také upozorňuje na to, že přibývá zařízení, která zaměstnávají pracovníky z Ukrajiny. Podíl těchto zaměstnanců se za poslední dva roky zvýšil z 35 na 38 procent, což naznačuje, že český trh práce se stále více otevírá zahraniční pracovní síle.

Odboráři a poskytovatelé sociálních služeb však varují, že nedostatek kvalifikovaných pracovníků bude mít zásadní dopad na dostupnost péče a kvalitu života těch, kteří ji potřebují. Stárnutí populace a rostoucí potřeba péče o seniory vyžadují okamžité kroky k zajištění dostatečného počtu pracovníků v oboru.

Analýza poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) pro ministerstvo práce naznačuje, že do roku 2035 bude třeba zvýšit počet lůžek v seniorských domovech o 28.000 na celkových 83.000 a počet pečujících pracovníků na 143.000. Pokud by se tempo rozvoje služeb nezvýšilo, dojde k výraznému nedostatku jak míst v zařízeních pro seniory, tak i pečovatelů.

Transparence v odměňování a zvyšování atraktivity pracovních pozic v sociálních službách jsou nutné k udržení a stabilizaci pracovního trhu v této oblasti. Zaměstnanost a kvalitní péče by měly být prioritou pro vládní politiky a měly by zahrnovat efektivní strategie, které reagují na aktuální potřeby a výzvy, kterým čelí česká společnost.

ZDROJ: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.