Ačkoli chřipková epidemie podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mírně slábne, v některých skupinách obyvatelstva počet případů stále roste. Za minulý týden bylo hlášeno 2138 případů akutních infekcí dýchacích cest na 100.000 obyvatel, což znamená pokles o 3,7 procenta ve srovnání s předchozím týdnem. Tento pokles je však zaznamenán především u dětí, zatímco mezi dospělými ve věku 25 až 64 let počet nakažených stoupá, jak uvádí SZÚ.
U samotné chřipky je nemocnost o 4,4 procenta nižší než minulý týden, ale mezi dospělými ve věku 25 až 64 let stále narůstá, a to o více než 38 procent. „Nacházíme se těsně za vrcholem letošní chřipkové epidemie,“ uvedl Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.
Nejvýraznější výskyt chřipky byl minulý týden zaznamenán v Karlovarském kraji s téměř 3000 případy na 100.000 obyvatel. V devíti krajích nemocných stále přibývá, zatímco v pěti dochází k poklesu. Od podzimu bylo kvůli chřipce s vážným průběhem hospitalizováno 272 pacientů, z nichž 67 zemřelo.
SZÚ zvlášť eviduje případy chřipky a covid-19, přičemž chřipka měla minulý týden 240 případů na 100.000 obyvatel. Počet případů covid-19 se také snižuje, s přibližně třemi pozitivními testy na 100.000 obyvatel.
Od podzimu se nechalo očkovat proti covidu asi 300.000 lidí a proti chřipce více než 730.000. Podle Hospodářské komory ČR je pravidelně očkováno proti chřipce asi sedm procent obyvatel, většinou senioři. Vyšší míra očkování mezi práceschopnými osobami by podle analýzy mohla uspořit národní ekonomice až 27 miliard korun ročně.
„Respirační nemoci, zejména chřipka, vedou k pracovním neschopnostem, které průměrně přesahují deset pracovních dnů, což vytváří náklady pro zaměstnavatele, zaměstnance, sociální systém a celou ekonomiku,“ uvedl Tomáš Prouza, viceprezident komory.
V současnosti se v Česku šíří oba typy chřipky, A i B, které jsou hlavními původci infekcí dýchacích cest. Na podzim byl rozšířen RS virus a onemocnění způsobená bakterií mykoplasma. Po skončení chřipkové sezóny se loni na jaře znovu vyskytla vlna covidu, což odborníci i nadále sledují s opatrností.
Zdroj: ministerstvo zdravotnictví, ČTK