Odbory a zaměstnavatelé vyjadřují silnou kritiku vůči plánovanému přesunu financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje

Odbory a zaměstnavatelé vyjádřili silnou kritiku k plánovanému přesunu financování nepedagogických pracovníků ve školách na obce a kraje, který má vstoupit v platnost od letošního září. Tato změna, jak uvedli zástupci odborů a podnikatelských svazů po dnešní schůzce tripartity, je považována za nepřipravenou a může vyvolat finanční nerovnosti mezi jednotlivými zřizovateli škol.

Podle Jiřího Horeckého, předsedy Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, zaměstnavatelé vnímají logiku návrhu, který zřizovatelům umožní lépe reagovat na potřeby jednotlivých škol. „Na druhou stranu však návrh přichází příliš narychlo. Jde o zásadní změnu a je krátká doba na odbornou diskusi,“ upozornil Horecký. Vyjádřil také obavy o spravedlivé rozdělení peněz mezi jednotlivé zřizovatele a podotkl, že proti změně se staví i některé obce a kraje.

O nepřipravenosti změny se zmínil také Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle něj se změna provádí hekticky a krátce před volbami. Odbory rozeslaly dopis poslancům, ve kterém je vyzývají, aby tuto změnu nepodpořili. Středula kromě toho nevyloučil možnost podzimních protestů nepedagogických pracovníků ve školách, pokud by změna byla schválena.

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) však za změnou trvá a povzbuzuje k jejímu uskutečnění. „Vláda je přesvědčena, že je správné změnu udělat. Současné financování nepedagogické práce neumožňuje zohledňovat specifičnost škol,“ prohlásil Bek. Podle něj úprava posílí autonomii obcí a krajů ve zřizovaných školách.

Nový systém, podle Bekových slov, zohledňuje náročnost provozu různých typů škol a měl by motivovat zřizovatele k rozvoji mateřských škol nebo vytváření svazkových základních škol. „Odkládání změny není výhodné pro žádného z aktérů. Rozhodně není výhodné pro učitele, protože bude pokračovat situace, že učitelé ze svých platů doplácejí na rozhodnutí zřizovatelů, jak nákladná bude nepedagogická práce,“ dodal Bek.

Tato otázka spojená s nepedagogickými pracovníky ve školách reflektuje širší problém dostupnosti a kvality vzdělávacích služeb v Česku, a je jasné, že jak odbory, tak zaměstnavatelé budou i nadále pečlivě sledovat, jak se situace vyvine v nadcházejících měsících. Dialog mezi všemi zainteresovanými stranami bude klíčový pro zajištění stabilního a spravedlivého financování školství v ČR.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.