Desítky lidí protestovaly před Sněmovnou proti reformě sociálních dávek

Desítky lidí se shromáždily před Sněmovnou, aby vyjádřily své obavy z plánované reformy sociálních dávek, kterou dnes projednával sociální výbor. Na protestu hovořil za organizátory Viktor Davídek, který upozornil, že navrhované změny budou nejvíce negativně ovlivňovat nejzranitelnější skupiny obyvatelstva. Mezi účastníky protestu byli převážně sociální pracovníci, kteří se obávají, že reforma nezlepší situaci těch nejpotřebnějších.

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) počítá s tím, že od července budou čtyři různé sociální dávky sloučeny do jedné, tzv. superdávky. Jak zdůraznil Davídek, tato změna zavádí nesmyslnou klasifikaci lidí na zranitelné a nezranitelné, přičemž normativní náklady na bydlení, na kterých bude vycházet výše dávek, se stanovují nařízením vlády. Tyto normativy jsou přitom variabilní a liší se v závislosti na místě bydliště a počtu osob v domácnosti.

Protestující, kteří se navzdory mrazivému počasí sešli, měli transparenty s různými nápisy, například „Superdávka vůbec není super“, „Chudoba není volba“ nebo „Bydlení je právo“. Davídek apeloval na stát, aby poskytl sociálním pracovníkům potřebné nástroje pro efektivní řešení sociálních problémů. Zároveň zdůraznil, že dostupné bydlení a dobře placená práce by měly být prioritou, nikoli pouze sociální dávky.

Na zasedání výboru vyjádřila své obavy také Michaela Stehlíková, ředitelka neziskové organizace Tady a teď. Upozornila, že sociální služby v současnosti nemají systémové nástroje, jak efektivně reagovat na potřeby klientů, a že reforma situaci ještě zhorší. „Místo toho, aby nám vláda dala do rukou účinné nástroje, tak ještě znehodnocuje naši práci,“ dodal Davídek.

Podle plánů ministerstva se od července chystá nahradit čtyři dávky jednou a více se bude posuzovat příjem a majetek žadatelů. Příjemci nového systému budou moci zvýšit pobíranou částku o pracovní bonus. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že nová podpora má motivovat lidi k práci a řešení jejich nepříznivé situace, ocenit aktivitu a péči o děti, a také eliminovat podvody a takzvaný byznys s chudobou.

Na začátku února doporučil sociální výbor Sněmovně schválit reformu s určitými úpravami, jako jsou změny v životním minimu, rozšíření skupiny zranitelných osob s nárokem na vyšší podporu a zmírnění sankcí. Dnes se výbor znovu věnoval novele a předseda Vítem Kaňkovský (KDU-ČSL) informoval, že některé kritické body byly zohledněny.

Celý proces pokračuje v napjaté atmosféře, kde se odráží obavy nejen sociálních pracovníků, ale i samotných občanů, kteří se obávají o svou budoucnost a dostupnost potřebných služeb. O dalším osudu reformy a jejím dopadu na životy mnoha lidí se bude rozhodovat v následujících týdnech.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.