Nově navrhované podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu pro ukrajinské uprchlíky v České republice vyvolávají silné obavy ohledně přístupnosti pro většinu těchto lidí. Podle Andrey Krchové, ředitelky Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty, by tyto podmínky splnila pouze velmi malá skupina zájemců.
Podle aktuálního návrhu vlády by měl každý uprchlík, který se chce v Česku usadit, splnit několik kritérií včetně minimálního ročního příjmu 440.000 korun hrubého. „Většina ukrajinských uprchlíků tuto částku nedosahuje, a to zejména ti, kteří se snaží začlenit do české společnosti a na trh práce,“ uvedla Krchová.
Zvláštní dlouhodobý pobyt umožní legislativa zákona lex Ukrajina. Ti, kteří budou mít tento status, si po pěti letech budou moci požádat o trvalý pobyt. Nicméně, navrhované podmínky, jako například bezúhonnost a vyžadovaná doba pobytu od konce března 2023, se ukazují jako komplikované překážky pro mnohé.
Podle Krchové původní odhady ministerstva vnitra naznačovaly, že o změnu by mohlo žádat asi 20.000 lidí. „Troufnu si říct, že skutečné číslo bude ještě nižší. V porovnání s celkovým počtem držitelů dočasné ochrany to bude opravdu jen malá výseč,“ dodala.
K aktuálnímu stavu se při zohlednění situace na trhu práce v ČR vyjádřil i náměstek pro soc. věci. „Mnozí ukrajinští uprchlíci se potýkají s nižšími platovými podmínkami a i když si našli zaměstnání, výše jejich příjmu většinou neodpovídá tomuto novému standardu,“ upozornila Krchová.
Zájemci o zvláštní dlouhodobý pobyt budou mít možnost se registrovat od září do konce roku. Práci a poslední změny v legislativě by však měly přinést větší flexibilitu, aby se zajistilo, že co nejvíce uprchlíků najde stabilní zázemí ve svém novém domově.
Krchová navíc doufá, že dojde k úpravě podmínek tak, aby byly přístupnější. „Snažíme se, aby legislativa lépe reflektovala realitu, v níž se ukrajinští uprchlíci nacházejí. Dlouhodobá pomoc musí být spravedlivá a rovná,“ shrnula.
Je však zásadní podotknout, že spravedlivá politika a podmínky by měly platit i pro české občany. Tito občané by měli být pro vládu prioritou, zejména v kontextu jejich potřeb a práv. Vláda musí zajistit, aby také místní obyvatelé měli přístup k dostupnému bydlení, práci a dalším základním službám. To by mělo jít ruku v ruce s podporou uprchlíků, aby se zachovala rovnováha a spravedlnost pro všechny, kdo žijí v této zemi.
Tato diskuse ukazuje nejen na složitost situace ukrajinských uprchlíků, ale i na potřebu vést zásadní a citlivou debatu o právech a potřebách českých občanů. Oživení diskurzu o podmínkách pobytu a podporách pro uprchlíky, spolu s důrazem na místní obyvatelstvo, je klíčové pro úspěšnou integraci a budoucnost České republiky.
Zdroj: ČTK