Od příštího školního roku se na českých vysokých školách zvýší počet studentů v nelékařských zdravotnických oborech o pětinu, s cílem řešit nedostatek zdravotnického personálu. Největší důraz bude kladen na obory pro zdravotní sestry, které by se za 12 let měly rozšířit o 15.000 nových absolventů. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Projekt rozšíření kapacit, který potrvá 12 let, bude stát celkem 12,8 miliardy korun. V letošním roce je pro šest lékařských fakult a jedenáct dalších fakult, zaměřených na nelékařské zdravotnické profese, alokováno 395 milionů korun, v příštím roce necelých 600 milionů korun. Podle hlavní sestry ČR Alice Strnadové je o obory zdravotnictví rostoucí zájem a 80 procent absolventů těchto oborů nastupuje do praxe.
„Navýšení se zaměří především na všeobecné sestry a zdravotnické záchranáře,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Do roku 2037 program vyškolí 22.000 vysoce kvalifikovaných nelékařských pracovníků, s jasnou prioritou na všeobecné sestry.
Aktuálně chybí v českých nemocnicích přibližně 2500 nelékařských zdravotnických pracovníků, z toho sestry tvoří klíčovou část pracovní síly s cca 80.000 zaměstnanci. Další sestry pracují v ambulancích, domovech pro seniory a v domácí péči, což se stárnoucí populací stoupá na významu.
Konkrétní plán zahrnuje navýšení o 11.300 absolventů všeobecných sester, 4100 dětských sester a porodních asistentek, dále 3600 záchranářů, 1750 radiologických asistentů a 1250 nutričních terapeutů. „Oslovili jsme zřizovatele středních a vyšších zdravotních škol, hejtmany, aby podpořili zvýšení počtu studentů,“ doplnil Válek.
Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) se diskutuje i o navýšení počtu studentů v oborech psychologie a výroby automobilových čipů. Válek pak dodal, že projekt má zajištěné financování a peníze poputují přímo vysokým školám. Podobný nárůst byl realizován v roce 2019 pro studenty všeobecného lékařství, odkud letos poprvé absolvuje přibližně o 300 studentů více než obvykle.
Rozšíření vzdělávacích kapacit pro zdravotnické profese tak představuje klíčový krok k posílení českého zdravotnictví a jeho připravenosti na budoucí výzvy související s rostoucím stářím obyvatelstva.
Zdroj: ČTK