Analytici varují: Zdražování potravin v Česku bude pokračovat

Vývoj výrobních cen v české ekonomice naznačuje, že se potraviny v následujících měsících opět zdraží. Experti oslovení Českou tiskovou kanceláří (ČTK) se shodují, že tlak na ceny potravin bude nadále přetrvávat, i když u ostatního zboží na trhu se inflační tlaky neprojevují tak výrazně. Nová data o únorovém vývoji výrobních cen, zveřejněná Českým statistickým úřadem (ČSÚ), ukazují na pokračující růst cen služeb.

V případě zemědělských výrobců vzrostly ceny v únoru meziročně o 9,3 procenta, což je nejsilnější nárůst od března 2023. Dále došlo ke zvýšení inflace v potravinářském průmyslu na 2,5 procenta, a to z lednových 2,1 procenta. „S těmito čísly se setkáváme ve scénáři, kde očekáváme, že meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele bude pokračovat, a dokonce se i zrychlovat,“ říká hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Analytik Raiffeisenbank Martin Kron doplňuje, že právě ceny v zemědělství neusnou na vavřínech: „Tlak na vyšší ceny potravin neustane, a to bude klíčovým faktorem, proč se letos pravděpodobně nedosáhne dvouprocentního inflačního cíle České národní banky.“

Na druhou stranu se v oblasti průmyslových výrobců ceny meziročně snížily o 0,1 procenta. „Náklady na výrobu zboží zůstávají pod kontrolou, což znamená, že by výraznější inflační tlaky z tohoto sektoru mít neměly,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Víta Hradila. Naproti tomu ceny tržních služeb pro podniky vzrostly o 3,5 procenta.

I přes pokles průmyslových cen si ekonomové dávají pozor. Podle Petra Dufka z Banky Creditas by pokles cen mohl být způsoben tlakem na domácí a zahraniční poptávku, avšak snížení cen je z větší části podmíněno vývojem na trhu s energiemi.

Zdejší situace ukazuje, že ačkoliv cenu potravin ovlivňují sezónní a tržní faktory, ekonomický kontext a slabá poptávka mohou vyvolat obavy o růst a stabilitu cen potravin v delším časovém horizontu. Růst cen v zemědělství je přitom tématem, které si vyžaduje pozornost nejen z pohledu spotřebitelů, ale i výrobců a politiků.

Zároveň, odborové organizace a skupiny zaměřující se na ochranu spotřebitelů budou zřejmě tlačit na potřebné úpravy a řešení, která by mohla zmírnit dopady rostoucí cenové hladiny na domácnosti.

Celkově se ukazuje, že situace kolem cen potravin poskytuje důvor pro širší diskusi a další zlepšení v rámci české ekonomiky, abychom zabezpečili stabilní a udržitelné zdroje obživy pro všechny občany. Jak se situace vyvine, bude zajímavé sledovat další kroky vlády a tržní dynamiku, která formuje naše každodenní životy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.