EK a Slovensko mají jiná čísla o ztrátách z tranzitu ruského plynu, řekl komisař

V nedávném rozhovoru s novináři z projektu European Newsroom (ENR) vyjádřil evropský komisař pro energetiku Dan Jörgensen, že údaje o ztrátách souvisejících se zastavením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu, které poskytla Evropská komise, se neshodují s těmi, jež prezentovalo Slovensko. Slovenské údaje jsou nyní analyzovány a Jörgensen zdůraznil, že bere velmi vážně obavy, které Slovensko vyjadřuje ohledně svých problémů.

Tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do Slovenska byl přerušen začátkem roku 2025, kdy vypršela platnost smlouvy mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem. Tato situace je navíc zasazena do kontextu pokračující ruské vojenské agresivní činnosti na Ukrajině, která začala v roce 2022.

Slovenský premiér Robert Fico kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a pohrozil možnými odvetnými opatřeními, jako je zastavení dodávek elektřiny na Ukrajinu a omezení pomoci pro ukrajinské uprchlíky. Fico rovněž zdůraznil, že rozhodnutí Kyjeva negativně ovlivňuje Slovensko a EU, zatímco Spojené státy z toho mohou profitovat zvýšením dodávek plynu do Evropy.

V reakci na tuto krizi vznikla pracovní skupina složená ze zástupců Evropské komise, Ukrajiny a Slovenska, která se již několikrát sešla v Bruselu. Cílem skupiny je nalézt řešení pro minimalizaci negativních dopadů na region. Jörgensen uvedl, že ačkoli v regionu není problém s dodávkami, Evropská komise se snaží pomoci členským státům, které se ocitají v obtížné situaci.

Dále zmínil, že ukrajinský prezident je připraven zorganizovat tranzit plynu z Ázerbájdžánu do Evropy, což naznačuje další možné alternativy dodávek plynu pro Slovensko a region. Maďarský premiér Viktor Orbán, který má blízké vztahy s Moskvou, také kritizoval zastavení tranzitu, avšak Maďarsko nadále těží z významných dodávek ruského plynu.

Celkově situace kolem tranzitu ruského plynu odhaluje složitou dynamiku v oblasti energetické politiky v Evropě, kde se střetávají ekonomické zájmy států s geostrategickými faktory a důsledky vojenského konfliktu uprostřed zvyšujícího se tlaku na diverzifikaci energetických zdrojů v regionu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.