Česká vláda dnes projedná plán na výrazné navýšení výdajů na podporované zdroje energie (POZE), které by se měly zvýšit o přibližně 20 miliard korun, čímž by celkové výdaje dosáhly 28,57 miliardy korun. Tato významná injekce financí má být čerpána především z rozpočtových rezerv a nespotřebovaných výdajů státu, jak potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Marek Vošahlík.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) však toto navýšení nebude mít negativní dopad na plánovaný deficit státního rozpočtu pro letošní rok. „Bude to pokryto z rezerv a dalších alokovaných prostředků, takže plánovaný schodek rozpočtu zůstane nedotčen,“ dodal Stanjura.
Dotace na POZE jsou státem poskytovány již od roku 2006 a do roku 2023 stát vyplatil přes 538 miliard korun. Odběratelé za dodávku elektřiny zaplatili dalších přibližně 364 miliard korun bez DPH.
Již dříve měla vláda v úmyslu snížit náklady na podporu obnovitelných zdrojů prostřednictvím lepšího monitorování jejich výnosnosti a zpřísnění kontrol. Nicméně se nyní ukazuje, že původně plánované částky nebudou pro letošní rok dostačující, a proto je navrženo další financování.
Nedávno schválená novela energetického zákona zavádí nové požadavky na provozovatele solárních elektráren o výkonu nad 30 kilowattů, včetně individuálních kontrol výnosnosti. Ministr Stanjura vyjádřil naděje, že tento nový přístup povede k dlouhodobým úsporám až do roku 2030, kdy by mohl přinést konkrétní finanční úspory v rámci rozpočtů v nadcházejících letech.
Nicméně, tato novela vyvolala odpor v solárním odvětví. Zástupci Solární asociace kritizovali změny jako hrozbu pro další rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku a upozornili na možné snížení důvěry investorů. Existují zprávy, že někteří zahraniční investoři zvažují právní kroky proti státu, včetně žalob k mezinárodní arbitráži.
Tato komplexní situace naznačuje, že vláda bude muset pečlivě vyvažovat mezi potřebou investovat do udržitelné energie a zajištěním prostředí, které bude přátelské pro investory. Vyústění těchto jednání bude důležité pro směřování Česka k energeticky udržitelnější budoucnosti a jeho schopnost konkurovat na evropském trhu s obnovitelnými zdroji. Jak se situace vyvine, zůstává předmětem dalšího sledování a diskusí.
Zdroj: ČTK