Chvění země u Lubů na Chebsku: Seismické otřesy znovu oživily kraj

Na hranicích Chebska a Sokolovska se opět připomněl přírodní jev, který je pro tuto oblast charakteristický. V noci a časných ranních hodinách zaznamenaly seismické stanice sérii otřesů, z nichž nejsilnější překročily magnitudo stupeň dva. Tyto otřesy, s epicentry východně od Lubů u Chebu, vznikly zhruba deset kilometrů pod povrchem.

Podle Jany Doubravové z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR jde pravděpodobně o malý zemětřesný roj. Automatické stanice detekovaly otřesy s magnitudem vyšším než dva, což je hodnota, kterou většina lidí běžně nezaregistruje, pokud právě neodpočívají v noci. Přesnější měření často ukážou nepatrně nižší hodnoty, ale současná data poukazují na aktivitu kolem dvou stupňů magnituda.

Neustálé chvění, ať už slabé, či silnější, je v oblasti kolem Lubů u Chebu nebo Nového Kostela poměrně časté. Tato místa jsou dlouhodobě známá pro své zemětřesné roje, které však obvykle nepřesáhnou magnitudo tři. Přesto se obyvatelé občas setkají s drobnými zatřeseními nebo hlubokým hučením, které je především v noci umocněno tichem okolní krajiny.

Historicky nejsilnější otřes, který zasáhl Chebsko, se datuje do roku 1985, kdy dosáhlo magnitudo 4,6. To byl moment, který si zdejší obyvatelé dodnes pamatují. Současné otřesy sice nedosahují takové intenzity, ale i tak připomínají neustálou přítomnost dynamických sil pod povrchem naší země.

Zda nyní pozorovaný roj poukazuje na větší seismickou aktivitu, není zatím možné určit. Přesto tento přírodní fenomén zůstává fascinujícím prvkem života na Chebsku, který znovu a znovu zve odborníky k hlubšímu zkoumání. Nezbývá než sledovat další vývoj a být připraven na případný větší rozvoj seismické aktivity.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.