Ministři doufají v dohodu ve Sněmovně na schůzi o armádě, ale mají obavy

Ministři české vlády vyjadřují naději na dosažení shody během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která se zaměří na armádní otázky a bezpečnost. Tato schůze byla svolána z iniciativy opozičního hnutí ANO, přičemž však mnozí ministři během ranního příchodu na zasedání vyjádřili pochybnosti o tom, zda je dosažení konsenzu vůbec možné.

Vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) zdůraznil, že blízký vztah mezi opozicí, zejména hnutím ANO a SPD, a Ruskem pravděpodobně znemožní širší shodu. „Obávám se, že konsenzus nebude široký,“ uvedl. Na odpolední schůzi vystoupí prezident Petr Pavel, jehož projev bude živě vysílán Českou tiskovou kanceláří.

Poslanci se budou zabývat armádní koncepcí do roku 2035, konkrétně z pohledu náboru profesionálních vojáků a investic do modernizace armády s cílem zvýšit bezpečnost občanů. V posledních týdnech se však mezi koalicí a opozicí objevily výrazné spory ohledně obrany, přičemž zástupci ANO a SPD se nezúčastnili nedávné schůzky k obraně, jejíž svolání inicioval premiér Petr Fiala (ODS). Podle ANO navíc určil tón dnešní schůze Fiala svým prohlášením, že předseda hnutí Andrej Babiš podporuje ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (nestr.) vyjádřil pochvalu, že se schůze zúčastní prezident Pavel, neboť to potvrzuje důležitost této diskuse. Přesto měl pochybnosti o možnosti dosažení společného prohlášení, které by například požadovali opoziční Piráti. „Pokud nastane zázrak a Andrej Babiš přestane s populismem, pak budu překvapen,“ dodal.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) plánuje na schůzi hovořit také o vnitřní bezpečnosti, zdůraznil potřebu vytvořit robustní bezpečnostní systém, který zahrnuje i vnitřní bezpečnost země. „Nekonfliktní schůzi bych považoval za vzkaz občanům, že nezáleží na tom, kdo je ve vládě, ale že jsme pevnou součástí NATO a EU,“ prohlásil.

Válek neočekává dlouhou debatu a předpokládá, že se na vystoupení soustředí především prezident a lídři jednotlivých stran. „S ohledem na pozitivní vztah ANO a SPD k Rusku, a také na vztah k bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, si nedokážu představit, že by konsenzus byl široký,“ uzavřel.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) dodal, že průběh schůze bude záviset na dohodách předsedů poslaneckých klubů. „Není jasné, zda se dohodneme na společném usnesení, ale považuji to za možné. Zda bude schůze útočná, nebo zda všem dojde, že situace je vážná a měli bychom se sjednotit, to opravdu nevím,“ poznamenal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.