V Česku chybí praktici, s rostoucí populací jich bude zapotřebí více

V České republice stále chybí téměř milion lidí, kteří by měli mít svého praktického lékaře. Někteří z nich se sice nemohou praktika sehnat, jiní se registraci vyhýbají. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky to vede k tomu, že pacienti vyhledávají péči na pohotovostech nebo u specialistů, což zbytečně prodražuje zdravotní systém. Tato slova zazněla na tiskové konferenci k zahájení kampaně „11 milionů důvodů“.

V současnosti je v Česku přibližně 5 000 ordinací praktických lékařů pro dospělé, avšak s ohledem na stárnutí populace bude v příštích deseti letech potřeba zvýšit jejich počet o pětinu. Situace je podobná i u dětských lékařů, kterých je okolo 2 000; přibližně 130 000 dětí není registrováno u žádného z nich.

„V ideálním případě by měl praktický lékař vyřešit většinu zdravotních problémů pacientů a zároveň je správně nasměrovat v systému, což usnadní celou péči,“ vysvětlil Šonka. Aktuálně však síť ordinací není dostatečná, aby uspokojila poptávku pacientů. Dále podotkl, že je klíčové zaměřit se na lidi, kteří si myslí, že registrace u praktického lékaře není nutná. „Pokud nevstupují do systému správně, jejich pohyb je chaotický a tím i nákladnější,“ dodal.

Podle předsedy Společnosti praktického lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, Svatopluka Býmy, by praktický lékař měl pokrýt 80 procent zdravotních problémů populace a spotřebovat přitom pouze 15 procent rozpočtu. Dalších 40 procent by měly čerpat běžné nemocnice a ambulantní lékaři, zatímco specializovaná centra by měla zajistit dalších 40 procent.

V letošním roce hospodaří veřejné zdravotní pojištění s 528 miliardami korun, přičemž 515 miliard korun je vyhrazeno přímo na zdravotní péči. Z toho 30,7 miliardy korun, což představuje necelých šest procent, je určeno na péči praktických lékařů.

V rámci kampaně chtějí lékaři představit řešení šitá na míru jednotlivým krajům, aby reagovala na specifické potřeby dané oblasti. „Jen tak můžeme efektivně čelit výzvám spojeným se stárnutím populace a vzrůstajícími počty chronických onemocnění, abychom prodlužovali život ve zdraví,“ dodal Šonka.

Jedním z navrhovaných řešení je také zavedení týmových praxí, kde spolupracuje více lékařů, což umožní pokrýt i delší ordinační hodiny. „Usilujeme o to, aby se do roku 2035 tento model stal dominantním způsobem poskytování primární péče,“ dodal s odkazem na 150 nových týmových praxí, které vznikly během ledna a února letošního roku.

Podle Šonky se v posledních letech podařilo zvýšit podíl lidí, kteří pravidelně navštěvují preventivní prohlídky, z 50 na 60 procent. Od července by také měla začít platit vyhláška, která přinese změny v obsahu vyšetření, umožní lékařům provádět více laboratorních parametrů a častěji monitorovat činnost srdce pomocí EKG. „Díky tomu se dříve zachytí chronická onemocnění jako cukrovka nebo dislipimédie,“ uvedl Šonka.

Do budoucna se plánuje také sdílení výsledků laboratorních vyšetření mezi lékaři, což by mělo pomoci eliminovat opakování stejných testů a tím potenciálně ušetřit finanční prostředky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.