Česku se v březnu zhoršily podmínky v průmyslu, útlum však zpomalil na nejnižší tempo za tři roky

V České republice se v březnu opět zhoršily podmínky v zpracovatelském průmyslu, avšak útlum zpomalil na nejmenší úroveň od června 2022. Podle analýzy portálu S&P Global stoupl index nákupních manažerů (PMI) na 48,3 bodu, což je nárůst oproti únorovým 47,7 bodům. Úroveň 50 bodů je přitom hranicí mezi růstem a poklesem sektoru. Analytik Banky Creditas Petr Dufek naznačuje, že mírné zlepšení indexu může znamenat postupné ukončení období útlumu.

Podle údajů se tempo poklesu výrobních činností v každém měsíci prvního čtvrtletí 2025 zpomalilo. V měsících lednu až březnu byl poslední pokles výkonu nejslabší od června 2022. Tohle zlepšení je podle expertů důsledkem pomalejší redukce výroby a nových zakázek. „Optimismus v dvanáctiměsíčních výhledech výrobních podnikatelů se zvýšil na nejvyšší úroveň za rok. Noví klienti a mírně revitalizovaná zahraniční poptávka povzbudily důvěru výrobců,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jonesová.

České firmy musí podle Jonesové vyvážit své výdaje a opatrnost s nábory a nákupy. V důsledku stoupajících inflačních tlaků se ceny vstupů v posledních měsících zvýšily nejrychleji podruhé za více než dva roky, což nutí výrobce zboží zvyšovat prodejní ceny poprvé od loňského září.

V celostatním kontextu se také zlepšila obchodní důvěra pro výhled na příští rok. Čeští výrobci věří, že oživení zákaznické poptávky a obnovený růst nových zakázek podpoří budoucí výstup. „Stupeň optimismu v průmyslu byl nejvyšší za více než rok, i když klesl krátce pod průměr minulého průzkumu,“ dodal Dufek.

Zbrzdění poklesu výroby je výsledkem mírnějšího poklesu nových objednávek. Analytik Generali Investments Radomír Jáč upozornil, že pokles nových zakázek se zpomalil čtvrtý měsíc v řadě a byl nejmírnější od března 2022. Na pokles nových exportních zakázek se rovněž negativně odrazila situace v eurozóně a Německu.

„Další mírné zlepšení indexu nákupních manažerů naznačuje, že dlouhé období útlumu v tuzemském průmyslu by mohlo pomalu končit. Sice ještě dochází k poklesům ve výrobě i zakázkách, ale pomalejším tempem než předtím. Může to znamenat, že průmysl nalezl dno, od kterého se začne odrážet,“ podotkl Dufek.

Ekonomická situace v České republice je zatím charakterizována minimálním tempem růstu, přičemž nacionalizace průmyslové výroby vykazuje pokles. „I přesto, důvěra výrobců začíná postupně růst díky obnovené poptávce ze zahraničí,“ dodal analytik Deloitte Filip Pastucha. V letošním roce se očekává mírný růst výroby v průmyslu o jedno až dvě procenta.

Tato analýza ukazuje, že přestože český průmysl čelí výzvám, je možné pozorovat známky stabilizace a postupného oživení, které by mohly v budoucnosti přinést pozitivní vliv na celkovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.