Základní pravidlo je, že volič má tolik hlasů, kolik se v dané obci volí zastupitelů. V Karlových Varech je počet 35. Na hlasovacích lístcích volič najde jednoduchý a srozumitelný „návod“ s vysvětlením všech tří možností, jak může hlasovat.
- Nejjednodušší a nejlepší způsob volby je zaškrtnout jednu stranu, kterou preferujete.
V tom případě připadnou všechny hlasy jí. V Karlových Varech se volí 35.tičlenné zastupitelstvo a strana, která postavila všech 35 kandidátů, dostane od voliče všech 35 hlasů. Ovšem v případě, že strana nepostavila plný počet kandidátů, volič vlastně nevyužije všechny své hlasy. - Další možností je hlasovat napříč mezi stranami.Volič může zaškrtnout, tolik jednotlivých kandidátů, kolik se v obci volí zastupitelů. Nesmí se však přepočítat a udělit „křížků“ víc – pak by byl celý jeho hlas neplatný.
- Poslední možností je kombinace výše uvedených možností. Volič tedy zaškrtne stranu a kromě toho označí jednotlivce z ostatních stran. Opět nesmí překročit celkový počet volených zastupitelů. Zůstaňme u příkladu 35 členné kandidátky. Kromě ní volič zaškrtl tři další jednotlivce z konkurenčních stran. V tom případě udělil „své“ straně jen 32 hlasů a dalším třem stranám po jednom hlasu. Volič by v tomto případě měl vědět, že jeho hlas nedostali tři nejníže postavení kandidáti příslušné strany. „Hlasy napříč“ jdou právě na jejich úkor.