Vláda rozhodla o mimořádném navýšení životního a existenčního minima o 8,8 procenta. Životní minimum pro jednotlivce bude od července dosahovat 4620 korun a existenční minimum 2980 korun. Od nových částek se budou odvíjet i dávky vyplácené v rámci pomoci v hmotné nouzi a dávky státní sociální podpory. Zvýší se zároveň počet rodin, které dosáhnou například na přídavek na dítě nebo porodné. Významnou roli hraje životní a existenční minimum i u dávek pro osoby se zdravotním postižením nebo u exekucí.
„Chceme pomáhat především těm, kteří to nejvíc potřebují. S navýšením životního a existenčního minima významně naroste výše některých dávek, navíc třeba na porodné bude mít nárok větší počet čerstvých maminek. Změna se projeví už v červencové výplatě dávek,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Životní a existenční minimum hraje roli v rámci osmi sociálních dávek. K navýšení částky dojde díky navýšení životního minima u dvou dávek, a to příspěvku při pěstounské péči a příspěvku na živobytí. U dalších dvou dávek dojde k navýšení limitu pro čerpání.
To se týká mimořádné okamžité pomoci a příspěvku na zvláštní pomůcku. V případě porodného, přídavku na dítě, příspěvku na péči a doplatku na bydlení dojde k rozšíření okruhu osob. „Je potřeba připomenout, že nejde jen o to, že se mnohé dávky zvýší, ale rozšíří se i okruh příjemců, kteří na ně budou mít nárok. Například na některé klíčové dávky, které se vyplácí v prvních letech po narození dítěte, dosáhne větší počet českých rodin,“ zdůraznil ministr Jurečka.
Uvedené instituty hrají významnou roli rovněž v případě exekucí pro určení nezabavitelné částky a také v soudní praxi pro stanovení alimentačních povinností. Jejich další využití je při podpoře azylantů a ochraně cizinců, osvobození od rozhlasových a televizních poplatků a podobně.
Zdroj: MPSV ČR