Americký hlasový kouzelník, skladatel, kytarista, multiinstrumentalista a dvojnásobný nominant na nejprestižní hudební cenu Grammy Raul Midón bude hlavní hvězdou 39. ročníku mezinárodního jazzového festivalu JAZZFEST KARLOVY VARY – SOKOLOV 2022. Časově je tentokrát festival rozložený do dvou měsíců, když úvodní koncert se uskuteční koncem září a závěrečný koncert koncem listopadu. Ve dnech 23. září – 24. listopadu nabídne festival pět koncertů představujících velmi pestrou škálu hudebních projevů. Letošní JAZZFEST pořádá po třiadvacáté společnost Jazzový kruh v čele s hudebníkem Milanem Krajícem, tradičně s podporou Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje.
Zářijové intro, říjnové koncerty
Festival zahájí 23. září v kině Drahomíra speciální díl cyklu Poezie & Jazz, věnovaný tentokrát Bobu Dylanovi, který v roce 2016 získal za své texty k písním jako vůbec první písničkář Nobelovu cenu za literaturu. Čtení Dylanových textů v podání Poetické skupiny Drahomíra se bude střídat s živou produkcí skupiny Jazz Apetit. Poté zpěvačka Alice Armstrong a kytarista a zpěvák Matt Long dokáží, proč oba jsou to nejlepší, co v současnosti nabízí britská bluesová scéna. Doprovodí je baskytarista Matěj Černý a bubenice Klára Böhmová.
Dvě česká hudební dua se představí na ryze akustickém koncertě 21. října v Galerii umění. Flétnista Martin Brunner s kytaristou Jaroslavem Šindlerem mají za sebou nejen přebohatou muzikantskou dráhu lemovanou spoluprací s mnoha českými hudebníky a skupinami, ale nahráli spolu také dvě alba. Nástrojově neobvyklé spojení budou prezentovat excelentní klavírista Emil Viklický a basklarinetista Pavel Hrubý, kteří zahrají skladby ze společného alba Between Us, dokladu to mimořádného souznění dvou odlišných jazzových generací.
Hlavní festivalový koncert se odehraje 24. října v Grandhotelu Ambassador Národní dům. V první části vystoupí S.V.A. Trio s hosty Miroslavem Hloucalem a Milošem Dvořáčkem. S. V. A. Trio tvořené renomovanými muzikanty s bohatými multižánrovými zkušenostmi – houslistou Alexeyem Aslamasem, violistou Vladanem Malinjakem a cellistou Šimonem Markem se zaměřilo výhradně na vlastní, autorskou hudbu. Pro tento večer si jako hosty přizvali hudebníky, pro něž rovněž žánrové hranice neexistují. Trumpetista Miroslav Hloucal spolupracoval či spolupracuj nejen s předními hráči české jazzové scény, ale na pódiích se setkal též se světovými legendami. Miloš Dvořáček, hráč na bicí a perkusivní nástroje, spolupracoval doslova s kdekým a osvojil si bohatou škálu přístupů k populární, jazzové, klasické i alternativní hudbě.
Večer vyvrcholí koncertem Raula Midóna, neobyčejného zpěváka, muzikanta a skladatele s kořeny v jazzu i latinské hudbě. Midón vystupuje sólově jako one-man band, „který promění kytaru v orchestr a svůj hlas ve sbor“, jak o něm napsaly The New York Times. Svůj handicap – od narození je slepý – bohatě vyvažuje muzikantskou invencí. Díky bezchybné intonaci i výrazovému rejstříku si ho na počátku jeho dráhy najímaly jako studiového vokalistu světové hvězdy, od Shakiry až po Herbie Hancocka. Midón se doprovází na kytaru, perkuse a klavír, další zvukovou rovinu přidává jeho hlasová vynalézavost a ekvilibristika, kdy ve zpěvu střídá sólový part s doprovodnou rolí v širokém rejstříku barev. V doprovodných vokálních partech vytváří díky své unikátní hlasové barvě i frázováním iluzi skutečných i fiktivních nástrojů. Midón vydal jedenáct sólových alb, za alba Bad Ass and Blind (2017) a If You Really Want (2018) byl nominován na Grammy v kategorii „nejlepší vokální jazzové album“. Jeho zatím poslední album The Mirror (2020) bylo nominováno na Cenu Libera, kterou vyhlašuje Americká asociace pro nezávislou hudbu.
Po skončení koncertu se uskuteční v hotelovém Music baru Kakadu jam session. Setkání muzikantů napříč kapelami bývá vždy zdrojem jedinečných a neopakovatelných hudebních zážitků.
Listopadová druhá polovina
Festivalové dění se následně přesune do Městského domu kultury v Sokolově, kde 9. listopadu vystoupí pianistka, skladatelka a zpěvačka Beata Hlavenková s trumpetistou Oskarem Törökem. Hlavenková je jednou z nejvýraznějších současných muzikantek, kterou charakterizuje nezaměnitelný nadžánrový autorský rukopis a odvaha experimentovat. Spolupracuje s českými i světovými hudebníky, za svá alba byla oceněná prestižními hudebními cenami. Ale teprve na svém pátém, zatím posledním albu, se představuje rovněž jako zpěvačka. Hlavním hudebním partnerem při vzniku alba jí byl právě Oskar Török známý především ze skupiny Vertigo, a často vystupující v Polsku. Na albu se představuje nejen ve své tradiční roli trumpetisty, ale také jako hráč na bicí, perkuse a zpěvák.
Ve druhé části večera vystoupí skupina Ruchadze Band – Amsterdam Beyond vedená světoběžníkem, originálním skladatelem, kytaristou a zpěvákem Konstantinem Ruchadzem. Band překračuje hranice jazzu, nebojí se funku ani rocku a jeho skvělou hudbu lze jen těžko zařadit. Lídr kapely, který emigroval z Československa po roce 1968, se po mnoha peripetiích a úspěšných hudebních projektech usadil před lety v Holandsku. Po roce 1989 se Ruchadze a zbytek staré kapely dali dohromady, od té doby se v kapele vystřídala řada hudebníků, včetně skvělých mladých talentů.
Závěrečný koncert festivalu se uskuteční 24. listopadu v Karlovarském městském divadle, kde provede jazzový klavírista a skladatel, ale též autor hudby symfonické a dirigent Kryštof Marek spolu s Karlovarským symfonickým orchestrem a hercem Janem Cinou hudební projekt Malý princ. K představení na motivy jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury, stejnojmenné knihy Antoina de Saint-Exupéryho, napsal Marek nejen hudbu, ale rovněž texty písní. V titulní a jediné roli originálního zpracování se představí Jan Cina, který byl za tuto roli nominován na Cenu Thálie. V případě festivalového koncertu půjde o koncertní provedení hudby a písní z divadelního představení, které rovněž vyšlo na CD.
Zdroj: PR Jazzfestu