Krajská opozice již mnohokrát upozorňovala na doslovné plýtvání veřejnými finančními prostředky na Krajském úřadě Karlovarského kraje. Poukazovala přitom nejen na zcela zbytečně vymyšlené další placené posty pro spřízněné politiky, ale i na nejrůznější individuální dotace, které končí u kamarádů napojených na vedení kraje.
„Vláda vyzývá občany k úsporám a koalice na kraji, která je složená z krajských politiků 5koalice, v čele s hejtmanem za STAN, dělá úplný opak,“ říká poslankyně parlamentu a krajská opoziční zastupitelka Jana Mračková Vildumetzová.
Podle zjištění opozice vzroste v letošním roce počet úředníků z 382 na 402, což však nebrání vládnoucí koalici pokračovat v najímání dalších externích firem, nebo placení rádoby odborníků z řad jejích známých a kamarádů.
„Samostatnou kapitolou jsou individuální dotace, kde se absolutně nešetří a některé jsou protlačeny doslova na sílu, a to i přes nesouhlasné stanovisko zastupitelských výborů a komisí. Vedení kraje není absolutně ochotno přijmout jakoukoliv připomínku, nebo jiný pohled na věc. Vůbec nerespektuje názory opozice, která má ve svých řadách mnoho odborníků nejen na ekonomiku, ale i na dopravu, sociální služby, bezpečnost a další oblasti,“ postěžovala si poslankyně parlamentu a místostarostka Sokolova Renata Oulehlová.
Opozice dlouhodobě poukazuje na arogantní chování radních i hejtmana a nesouhlasí s neustálým navyšováním výdajové stránky krajského rozpočtu. Tam si například vedení kraje zvýšilo peníze na cestovné, pohoštění a marketing, například u cestovného z 800 tisíc korun na 1,5 milionu.
„Když jsme ale žádali, aby byla navýšena částka na aktivity seniorů, sklidili jsme výsměch a odpověď, že to senioři musí pochopit,“ dodal starosta Chebu a opoziční krajský zastupitel Jan Vrba.
Velmi nemilým překvapením byly pro opozici i informace o „výletu“ hejtmana, vybraných radních a mnoha dalších úředníků do Bruselu. Tam sice proběhlo jednání týkající se transformace takzvaných uhelných regionů, ale proč do Bruselu letěli i politici, kteří nemají tuto problematiku ve své kompetenci, je otázkou.
„Vypadá to jako výborný výlet za peníze všech občanů Karlovarského kraje. Absolutně nechápeme, proč byla třeba v Bruselu Markéta Monsportová nebo Vojtěch Franta, oba za Piráty. Také nerozumíme tomu, proč se na cestu vypravilo tolik krajských úředníků. Navíc jsme zjistili, že spali v hotelu s bazénem, kde noc pro jednu osobu stojí zhruba pět tisíc korun. Je to opravdu velký luxus, co si vedení nejmenšího a nejchudšího kraje České republiky dopřává a v úplné pohodě platí z veřejných peněz,“ dodala chebská radní a členka finančního výboru Karlovarského kraje Gabriela Dostálová, která připomněla i skutečnost, že vedení Karlovarského kraje v současné době čerpá úvěry, jejichž výše dosahuje několika miliard korun a první splátky jsou přitom stanoveny až na následující volební období, kde zástupci současné koalice už vůbec nemusí zasednout.