Krajské zdravotnictví zmítá chaos a průšvihy. Nemá žádnou vizi, varují zastupitelé hnutí ANO

Mnoho občanů Karlovarského kraje možná ani netuší, že krajské zdravotnictví má na starost hejtman Petr Kulhánek, člen a činovník hned v několika politických stranách. V minulosti to bylo lokální hnutí Karlovarská občanská alternativa (KOA), dále úzká spolupráce s TOP 09 a dnes pro změnu je to hnutí STAN. Ano je to to právě hnutí STAN, které má stále nevyřešenou kauzu DOZIMETR, jejíž chapadla ukazují na prorůstání mafiánského prostředí do politiky, a toto hnutí Kulhánek adoroval jako své politické partnery „rozumní lidé“. 

Karlovarským paradoxem je fakt, že když byl Kulhánek opozičním zastupitelem, tak mu média dávala veliký prostor, ale v té době si média říkala „hlídači demokracie“ . Na tehdejší poměry by dnešní kauza kampeličky a členů ODS nebo DOZIMETR v hnutí STAN média hrála do nekonečna. Zde se netočí drobné, ale stovky miliónů veřejných peněz, ale je ticho po pěšině. Ta stejná média, dnes překvapivě mlčí. 

Že by pověstní hlídači demokracie začali hlídat úplně něco jiné. Na mnoho Kulhánkovo ekonomických i morálních přešlapů se stále velkoryse zapomíná, možná díky osobním vazbám na novináře? Kulhánek v práci pro občany výrazně preferuje právě práci s novináři a médii tak, že si téměř se všemi redaktory tyká a kancelář hejtmana svým obsazením více připomíná redakci. Podobně se směrem k občanům chová o nový krajský web, za který Kulhánek neváhal utratit z kapes občanů více než pět miliónů korun. Když se podíváme kolikrát se v distribuci krajských zpráv objevuje, a to pouze v superlativech jméno „KULHÁNEK“, tak jsou mnozí doma. Dalo by se říct, že se jedná o neuvěřitelnou mediální podporu, a navíc za veřejné peníze, kterou žádný jiný politik v Karlovarském kraji nemá. 

Někteří krajští zastupitelé mají k práci hejtmana Kulhánka dlouhodobě veliké výhrady, ale místní media dál mlčí. Do veřejného prostoru se dostanou přes síť kamarádů – cenzorů jen takové informace, které ukazují Kulhánka jako bezchybného politika, ideálního střihu.

Ale realita, kterou zveřejňuje Český statistický úřad je zcela odlišná. Možná až si v Praze udělají stránky za milióny jako v Karlovarském kraji, tak už budou čísla lepší a ty špatná se nikde veřejně už neobjeví. To bude jistě stačit k vylepšení politické dráhy, kde pravda je jen jedna.


Žádná vize, žádné strategické plány, jen chaos, nepořádek a řada průšvihů, které se záplatují na poslední chvíli. Opoziční zastupitelé z hnutí ANO dlouhodobě upozorňují současné vedení kraje, že krajské zdravotnictví vede zmatečně a svými špatnými rozhodnutími nebo nečinností způsobuje jeden problém za druhým. „O to víc bije do očí, že zdravotnictví si vzal pod sebe sám hejtman Kulhánek, absolutně to ale nezvládá,“ říká Gabriela Dostálová, která má v krajské stínové vládě v gesci zdravotnictví.

Právě Dostálová vypočítává celou řadu projektů, které jsou problematické, na čemž buď tratí občané nebo přímo krajská pokladna. „Nemocniční lékárna v areálu Nemocnice Cheb se znovuotevřela až po neuvěřitelných 14 měsících. Mnohokrát jsem na to upozorňovala. Karlovarská krajská nemocnice se tak totiž připravila o finanční prostředky z provozu této lékárny.“

Že to ale není ojedinělý jev dokládá dalším příkladem. „Stejný model byl i u nefunkčního parkovacího systému v areálu chebské nemocnice. Doba jeho zprovoznění trvala dokonce mnohem déle a dodnes se systém potýká s určitými problémy. Kdo je za tento šlendrián zodpovědný?“ ptá se Dostálová, která zároveň dodává, že ani vedení Karlovarské krajské nemocnice, ani gesční radní a zároveň hejtman Petr Kulhánek si žádný problém nepřipouští.

Aktuálně upozorňuje hnutí ANO i na kolapsový stav chebské interny, kde se rozpadl lékařský tým a pacienti se tak musí vozit na internu až do Karlových Varů.

Podobně složitá je i situace okolo magnetické rezonance. V kraji jsou pouhé dvě, z toho jedna v Karlových Varech a druhá v soukromé sokolovské nemocnici a čekací doby jsou proto velmi dlouhé, a to více, jak 8 týdnů „Proč už se neřeší pořízení další magnetické rezonance s lepšími zobrazovacími parametry, když dotace na tyto přístroje jsou,“ ptá se předsedkyně zastupitelského klubu Jana Mračková Vildumetzová.

Podle Gabriely Dostálové chybí plán a vize, kam se karlovarské krajské zdravotnictví bude ubírat. Za čtyři roky, kdy má zdravotnictví na starosti hejtman Kulhánek a Karlovarskou krajskou nemocnici řídí Josef März, stínová krajská radní pro zdravotnictví nezaznamenala žádnou koncepci rozvoje zdravotní péče.

Mnoho věcí se prý řeší nahodile až chaoticky. „Ukážu to na velice smutném příkladu, který svědčí o naprosté nekompetentnosti v řízení karlovarské nemocnice. Ta žádala o dotační prostředky na pořízení hardwaru a softwaru k zajištění kybernetické bezpečnosti dle nejnovějších nařízení a v posouzení zpracování dotace skončila na 105. místě ze 105 žadatelů, tedy naprosto poslední a hluboko pod čarou. Vše tak bude muset hradit z vlastních finančních zdrojů,“ popisuje Dostálová, která dodává i to, že se snaží vedení kraje pomáhat a pravidelně chodí s konkrétními návrhy. „Zatím však vždy narazím na zeď odporu,“ posteskne si.


O pracovitosti politika Kulhánka veřejně občany už před léty informoval tehdejší prezident Miloš Zeman.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email