Ašští obyvatelé budou mít možnost vyhledat lékařskou péči v Německu

Zlepšení dostupnosti lékařské péče je očekáváno v Aši na Chebsku. Vláda totiž schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by měla usnadnit návštěvy doktorů v zahraničí. V příhraničních oblastech budou mít zdravotní pojišťovny možnost uzavírat smlouvy s léčebnými zařízeními, kde pacienti obdrží péči, jakoby byli v České republice. Tento problém se dotýká nejen Aše, ale také Šluknovského výběžku na Děčínsku.

„Toto je pro nás skvělá zpráva, která nám může velmi pomoci. Dosud však nevíme, jak konkrétně celý proces proběhne, koho se to bude týkat, zda se vztahuje na praktické lékaře, pediatry nebo ambulantní specialisty, a zda budou výkony hrazeny pojišťovnami v plné výši. Tyto detaily je třeba ještě doladit,“ komentoval čerstvé rozhodnutí vlády ašský starosta Vítězslav Kokoř.

Město Aš už několik let usiluje o to, aby obyvatelé regionu mohli vyhledávat lékařskou péči v nemocnici v blízkém Selbu. Město plánuje využít model, který úspěšně funguje v Českých Velenicích, kde lidé jezdí na ošetření do rakouského Gmündu.

Město Aš se také v kontaktu s městem Selb, které nechalo vypracovat studii proveditelnosti. Tato studie bude představena selbskému starostovi 5. prosince, po čemž budou němečtí partneři informovat Ašské o jejích výsledcích.„Podle aktuálních informací se ještě diskutuje, kdo ponese náklady na rozdíl mezi výkony v Česku a v Německu. Nyní se však zdá, že by to neměl být problém. Landrát Peter Berek z okresu Wunsiedel mi jasně řekl, že pokud se to dohodne, nebude co řešit,“ řekl starosta Kokoř s optimismem.

Nicméně je třeba nejprve nastavit konkrétní parametry, jelikož nemocnice v Selbu nedávno prošla významnými změnami. „Lůžková část se přestěhovala do Marktredwitz, což znamená, že Selb nyní funguje spíše jako poliklinika. Očekáváme však, že tam bude více ambulantních specialistů, ale zatím nevíme, o jaké odborníky se jedná, to budeme teprve zjišťovat,“ doplnil Kokoř.

Aš v minulosti zvažovalo možnost soudního sporu kvůli nedostatku dětských lékařů. Po odchodu pediatřky zůstalo asi tisíc dětí bez lékařské péče, a Ašští chtěli soudně vymáhat ústavní právo na péči. Městský úřad získal od rodičů plné moci k tomuto účelu.

„Cílem bylo vytvořit precedens, abychom zjistili, zda mají občané právo na lékařskou péči a za jakých podmínek. Nicméně než jsme mohli podniknout kroky, situace se zlepšila, když jsme zajistili lékařku z Teplic, která nyní dojíždí do Aše ve čtvrtek a v pátek. V současnosti jsme tedy tento krok pozastavili, ale pokud se situace opět zhorší, budeme to muset znovu řešit,“ uzavřel starosta.

Novela zákona má také zvýšit dostupnost lékařské péče. Pojišťovny budou nově povinny zveřejňovat zprávy o síti, které poskytnou pojištěncům informace o dostupných lékařích v jejich oblasti a místech, kde by mohly hledat nové odborníky.

Dále nebude možné snadno uzavírat smlouvy s lékaři, kteří působí mimo oblast s aktuální poptávkou. Ministerstvo zdravotnictví také plánuje zlepšit propojení stížností pojištěnců týkajících se nedostupnosti lékařské nebo zubní péče s realitou v dané lokalitě.

Díky nově vytvořenému fondu budou pojišťovny mít příležitost podpořit mladé lékaře, aby po získání atestace začali pracovat v oblastech, kde je zdravotní péče nedostatečná.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email