Nájemní krize v Karlovarském kraji: Města hledají řešení

Města a obce v Karlovarském kraji se potýkají s nedostatkem nájemních bytů, což je palčivý problém, který zasahuje jak mladé lidi, tak pracovníky v klíčových profesích. V 90. letech mnoho radnic rozprodávalo zanedbaný bytový fond, avšak dnes se ukazuje, že bez nájemního bydlení se neobejdeme. Řešením je výstavba nových bytových domů či přeměna nevyužívaných objektů, což je ovšem finančně náročné.

Například město Aš, které kdysi většinu svého bytového fondu prodalo nájemníkům, teď čelí dalším komplikacím kvůli pendlerům, jenž si pronajímají byty u hranic. Proto Aš aktivně řeší tuto situaci a vzalo si úvěr, který může čerpat až do výše 200 milionů korun na podporu bytové výstavby.

Nedávným přírůstkem do ašského bytového fondu je osm nových bytů, které vznikly v bývalé umělecké škole. Kromě toho se městský bytový fond rozrostl díky přeměnám v někdejší textilní průmyslovce a v bývalé ubytovně Nedbalova, kde vzniklo dalších 27 bytů. Nové byty jsou plánovány také v bývalé ubytovně Moravská a v penzionu Na Vrchu.

V Mariánských Lázních chybí nájemní byty také, což vedlo město k plánu na výstavbu nových bytových domů v oblasti Třešňovka v Bezejmenné ulici. Tam by mělo být postaveno až 140 nových bytů s dispozicemi od 1+1 do 1+4. Pozemky pro výstavbu byly pořízeny za necelých 27 milionů korun, včetně projektové dokumentace, kterou město plánuje upravit pro získání dotací od ministerstva pro místní rozvoj.

Cheb vlastní zhruba 1200 bytů, ale přibližně stovka zůstává nevyužitá kvůli jejich špatnému technickému stavu. Díky letošnímu rozpočtovému přebytku se město rozhodlo investovat asi tři miliony korun do obnovy těchto jednotek.

Karlovarský magistrát disponuje po privatizaci bytového fondu jen asi 130 byty, což je pro potřeby města nedostačující. Tato situace nepřispívá k udržení klíčových profesí ve městě, což zdůraznil náměstek primátorky Miroslav Vaněk. Proto město připravuje několik projektů, které by mohly posílit bytový fond o dalších 156 bytů. Kromě rekonstrukce menších objektů plánuje město přestavbu ubytovny v Úvalské ulici, kde by mělo vzniknout 60 bytových jednotek s náklady na 108 milionů korun.

Největším projektem pro Karlovy Vary je pak adaptace ubytovny Drahomíra, kde by mělo vzniknout 90 bytů. Náklady na tuto rekonstrukci zatím nebyly stanoveny, ale představují významný krok v úsilí města rozšířit nabízené možnosti bydlení pro klíčové obyvatelské skupiny.

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email