Muzeum Karlovy Vary
VÝSTAVY
do 16. 6. 2019 Poohří za časů lovců a sběračů
Výstava seznamuje veřejnost s opomíjeným světem paleolitických a mezolitických lovců a sběračů. Prudce se rozvíjející oblast archeologického zájmu v posledních letech má řadu nových poznatků a objevů, které jsou zde prezentovány expoziční formou. Z nejvýznamnějších lokalit výstava představuje například Karlovy Vary – Tašovice nebo okolí přehrady Skalka na Chebsku.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Muzeem Cheb, ÚOP NPÚ v Lokti a s předním odborníkem na štípanou kamennou industrii Mgr. Janem Eignerem z Národního muzea v Praze.
26. 6. – 1. 9. 2019 Filmové plakáty 1931 – 1948
Výstava představí výběr filmových plakátů z bohatých sbírek Muzea hlavního města Prahy. Návštěvníci se mohou seznámit s unikátní plakátovou formou tzv. nudle, jež se masově rozšířila po vzniku zvukového filmu na počátku 30. let 20. století.
Tyto plakáty, které byly vylepované především na veřejných prostranstvích, jsou snadno rozpoznatelné. Charakteristickou je pro ně skladba více obrazů či postav doplněná velkými plochami výrazných barev. Kvůli svému grafickému ztvárnění nebyly tyto dobové filmové plakáty nikdy plnohodnotně přijaty odbornou veřejností, takže jejich kouzlo a naivitu v nich nalézáme teprve nyní. Odsouzení plakátu jako dobového kýče nepřihlíží k faktu, že se jedná o reklamní produkt, který má nalákat dobového návštěvníka na film.
Časovým vymezením výstavy jsou léta 1931–1948, tj. počátek zvukového filmu a dokončení úplného zestátnění československé kinematografie v roce 1948.
Vernisáž 26. června v 17 hodin.
DALŠÍ AKCE
2. 6. 2019 soutěže a dílny: Pravěké hrátky v muzeu
Ke Dni dětí připravilo muzeum akci, při níž se účastníci v rámci výstavy Poohří za časů lovců a sběračů přenesou do minulosti. Děti i rodiče si budou moci vyzkoušet při hrách a soutěžích pravěké nástroje a zbraně i práci archeologů a v pravěké dílničce si vyrobit šperky a přívěsky.
Začátek ve 13, konec v 17 hodin.
7. 6. 2019 přírodovědná exkurze: Lov nočního hmyzu na světlo
Přírodovědci Jan Matějů z karlovarského muzea a Petr Janšta z Přírodovědecké fakulty UK Praha budou průvodci exkurze spojené s ukázkami rozličného nočního hmyzu, především motýlů, a zajímavostmi o jeho životě.
Krátký přesun od místa srazu k místu odchytu vede nenáročným terénem vhodným i pro handicapované a kočárky. Vhodná je skládací stolička nebo jiná podložka na sezení, fotoaparát a případně něco proti dešti. V případě trvalého deště se akce nekoná.
Sraz v 21 hodin ve Valči v zámeckém parku (50°10‘30“N, 13°15‘3“E). Předpokládaný konec ve 24 hodin.
8. 6. 2019 přírodovědná exkurze: Květy Ohře z raftu
Exkurze má za cíl ověření tvrzení vodního botanika Jaroslava Rydla, že Ohře je „nejzakytkovanější českou řekou“. Ověřit si to lze pouze prakticky v meandrech či ve slepých ramenech horního toku Ohře s typickou vodní vegetací. Ve vodě a v jejím okolí žije také mnoho zajímavých zvířat, i na ty tentokrát dojde. Průvodci budou přírodovědci Petr Uhlík a Jaroslav Michálek ze sokolovského muzea, Jan Matějů z karlovarského muzea a Jiří Brabec z chebského muzea.
Pouze pro plavce! Každý z přihlášených účastníků svým přihlášením potvrzuje, že je plavcem a uvědomuje si rizika spojená s pohybem na řece. Vzhledem k charakteru exkurze je omezena její kapacita. K dispozici bude 18 míst na třech šestimístných raftech. Cena jednoho místa je 50 Kč, v ceně jsou pádla a vesty pro dospělé. Bude omezen počet účastníků exkurze i na případných vlastních plavidlech.
Podrobné informace budou zaslány pouze přihlášeným, hlásit se lze na mailové adrese jiri.brabec@muzeumcheb.cz nejpozději do 5. června.
Sraz účastníků je v 9.45 v Nebanicích u mostu přes Ohři.
Druhá polovina června 2019* přírodovědná exkurze: Za sysly na golf
Odpolední vycházka prostředím golfového hřiště pod vedením přírodovědce Jana Matějů je spojená s pozorováním syslů, povídáním o jejich životě a vyloučena není i ukázka odchycených syslů.
Krátká trasa po hřišti bude trvat asi jednu hodinu, trasa je nenáročná a vhodná i pro handicapované a kočárky.
Sraz v Olšových Vratech, parkoviště Golf Resort a. s. (50°12‘49“N, 12°55‘47“E). *termín a čas budou upřesněny na www.kvmuz.cz
22. 6. 2019 přírodovědná exkurze: Kostel sv. Mikuláše pod Krudumem a jeho tajemná minulost
Archeolog Jiří Klsák přiblíží historii kostela, jeho archeologický výzkum, rekonstrukci i historické zajímavosti z blízkého okolí od středověku až po současnost. Vycházka z obce Hrušková povede po staré obchodní stezce ke zřícenině středověkého kostela sv. Mikuláše na rozcestí pod vrchem Krudum. Délka vycházky je cca 5 kilometrů.
Sraz účastníků je ve 14 hodin na parkovišti u Sportcentra v Hruškové na Sokolovsku (50°9‘19“N, 12°42‘40“E). Předpokládaný konec je v 17 hodin.
NOVÁ STÁLÁ EXPOZICE
Historie a příroda Karlovarska – stálá expozice, která byla připravená ke 150. výročí existence muzea, přibližuje v šesti sálech v prvním patře historii města. Prohlídka začíná u Vřídla, unikátního přírodního fenoménu, návštěvníci projdou dále odděleními přibližujícími založení lázní, vývoj lázeňské léčby, proměny architektury Karlových Varů, společenský a kulturní život lázeňského města a historii mezinárodního filmového festivalu. Expozice ve druhém patře představuje přírodu a historii regionu od nejstarších dějin, přes slavné období těžby rud a neméně významnou tradici cínařství a výroby skla a porcelánu. Závěr expozice je pak věnován dramatickému 20. století.
Celou expozici doplňuje množství multimediálních prvků – prezentací na dotykových obrazovkách, doplňujících projekcí, kvízů, nahrávek, nejrůznější exponáty je rovněž možné vyzkoušet vlastníma rukama.
Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč.
Adresa: Nová louka 23, 360 01 Karlovy Vary, tel. 736 650 047, email: novalouka@kvmuz.cz,
Otevřeno út-ne 10-18 hodin, www.kvmuz.cz
Muzeum Královská mincovna Jáchymov
15. 6. 2019 přednáška: Johannes Mathesius. Opomíjený příběh z dějin wittenberské reformace
Historik a filosof Petr Hlaváček představí životopisnou knihu o Johannu Mathesiovi, od jehož narození uplyne 515 let. Wittenberskou reformaci čili luteránství lze označit za skrytý proud českých duchovních dějin, který však výrazně ovlivňoval náboženské, kulturní a intelektuální klima českých zemí. Stěžejním reprezentantem této svébytné reformační tradice byl právě Johannes Mathesius (†1565), luteránský farář v krušnohorském Jáchymově, teolog a učenec humanistické orientace, jehož životní příběh a dílo jsou v české historiografii i v prostředí křesťanských církví poněkud opomíjeny.
Kniha je koncipována jako kulturně-historický esej, v němž jsou představeny Jáchymov a Krušnohoří jakožto specifická kulturní krajina, jedno z významných ohnisek evropských reformací v česko-saském hraničím prostoru. Zároveň se lze v publikaci zevrubně seznámit právě s osobností Johanna Mathesia, který během čtvrtstoletí svého působení v Jáchymově, v úřadu rektora městské školy a posléze faráře, přispíval k intelektuální a spirituální formaci celého česko-saského Krušnohoří období raného novověku.
Začátek v 17 hodin.
Stálá expozice: Jáchymov v zrcadle času – dějiny města, geologie a mineralogie Krušných hor, archeologické nálezy z Královské mincovny, rudné hornictví 16. století rozšířené o novou expozici hornictví ve sklepení, velkoplošný pohyblivý model dolu, numismatika a mincovnictví. Unikátní knihovna jáchymovské latinské školy z 16. století (knihy o hornictví a hutnictví přírodovědce Georgia Agricoly, ukázky z děl pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna), epitafní obrazy. Krušnohorský národopis – zemědělské stroje, nářadí a historické fotografie, krušnohorská jizba, lidové kroje. Tábory politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Historie jáchymovského radonového lázeňství a dobová lékařská ordinace, jáchymovské demolice.
Součástí je výstava přibližující hudební minulost života v krušnohorské oblasti. Výstava rozdělená do několika tématických sekcí prezentuje kolem stovky zajímavých exponátů od hudebních nástrojů přes tištěné záznamy po různá umělecká a lidová ztvárnění hudebního života.
Vstup 100 Kč, snížené 60 Kč.
Adresa: Náměstí Republiky 37, 362 51 Jáchymov, tel. 736 754 831, email: mincovna@kvmuz.cz
Otevřeno út-ne 10-18 hodin, www.kvmuz.cz
Knihovna Muzea Karlovy Vary
Publikace o dějinách umění, historii, balneologii, geologii, hornictví a kraji západočeských lázní.
Adresa: Pod Jelením skokem 393/30, 360 01 Karlovy Vary, email: knihovna@kvmuz.cz
Studovna pro odbornou veřejnost otevřena v pondělí 9 – 12, 13 – 18 hodin, ve středu 9 – 12, 13 – 16 hodin. Badatelské návštěvy ohlaste na tel. 353 224 433, www.kvmuz.cz