V nedávném testu provedeném týmem stanice BBC byla prozkoumána faktická přesnost odpovědí generovaných známými aplikacemi umělé inteligence (AI). Výsledky ukázaly, že zhruba 20 procent odpovědí obsahovalo chyby, což vyvolává obavy ohledně spolehlivosti těchto technologií. Test se zaměřil na chatovací roboty jako ChatGPT, Copilot, Gemini a Perplexity, přičemž otázky byly položeny na základě obsahu článků z BBC News.
Celkově tým BBC zjistil, že 51 procent odpovědí vykazovalo nějakou formu vady. Z toho 19 procent bylo fakticky nesprávných a 13 procent obsahovalo nepřesné citace z originálních článků. Mezi chybami se objevila tvrzení, že britský expremiér Rishi Sunak a bývalá šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová stále zastávají své funkce, což již v době testu neodpovídalo skutečnosti. Další nepravdivou informací bylo tvrzení, že britská zdravotnická služba NHS doporučuje elektronické cigarety jako prostředek pro odvykání kouření.
Tato zjištění vedou k alarmující otázce o přesnosti a důvěryhodnosti informací poskytovaných umělou inteligencí. Šéf týmu zabývajícího se AI v BBC, Pete Archer, uvedl, že cílem testu bylo zjistit, zda platformy AI poskytují správné odpovědi na otázky týkající se aktuálního zpravodajství a jak věrně se vztahují k použitým zdrojům.
Deborah Turnessová, šéfka zpravodajského serveru BBC News, také zdůraznila, že pokřivení informací ze strany AI může podkopat důvěru lidí ve fakta a ověřené zprávy. Nepřesnost generovaná AI asistenty má potenciál se rychle šířit na sociálních sítích, což dále zvyšuje riziko dezinformací.
Autoři studie sice přiznávají, že výsledky nemohou být považovány za úplný obraz chybovosti odpovědí aplikací umělé inteligence, nicméně se shodují na tom, že v současnosti nelze tyto technologie považovat za spolehlivé zdroje informací. V závěrech testu vyzvali AI společnosti, aby se otevřely spolupráci a vzaly v úvahu obavy ohledně faktické správnosti jejich produktů.
BBC plánuje v brzké budoucnosti podobné testy zopakovat, což ukazuje na snahu o zajištění kvality informací generovaných moderními technologiemi. V době, kdy je důvěra ve zpravodajství klíčová, bude zásadní, aby společnosti zaměřující se na AI pracovaly na zlepšení přesnosti a důvěryhodnosti svých odpovědí.
Zdroj: ČTK