České školy čelí hrozbě nedostatku kvalifikovaných učitelů, přibývat bude nekvalifikovaných. Nejhůře je na tom Karlovarsko

České školství stojí před významnou výzvou s nedostatkem kvalifikovaných učitelů, který by se mohl do roku 2035 výrazně prohloubit. Podle analýzy představené zástupci Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) se očekává, že na základních a středních školách bude prakticky chybět více než 20.000 kvalifikovaných pedagogů, neboť potřeba škol o 113.000 učitelích převýší předpokládaný počet kolem 90.000 kvalifikovaných učitelů.

Analýza ukazuje, že podíl nekvalifikované výuky, který v současnosti činí asi 10 % na základních školách a 7 % na středních školách, by mohl vystoupat na více než 20 %. Zvyšující se podíl takové výuky souvisí s rostoucím počtem dětí ve školách, změnami ve financování i s odchody učitelů do důchodu.

Plánované navyšování počtu studentů učitelství by mohlo pomoci zmírnit tuto krizi. Děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Antonín Jančařík však podotkl, že současné kapacity pedagogických fakult k dosažení tohoto cíle nestačí. „Počet absolventů učitelských programů je třeba výrazně zvýšit, což přesahuje možnosti stávajících pedagogických fakult,“ uvedl Jančařík, zdůrazňujíc potřebu zajištění dalších prostor a vysokoškolských vyučujících.

Rozdíly v podílu nekvalifikované výuky se rovněž odvíjejí od regionálních podmínek, s výraznějším podílem nekvalifikovaných učitelů v regionech jako je Karlovarský kraj, kde je úroveň vzdělanosti nižší. Studie také upozorňuje na zvyšující se počet vyučujících v předdůchodovém věku a konstatuje, že absolutní počty absolventů učitelských fakult a lidí, kteří si doplňují pedagogické vzdělání, nejsou dostatečné pro naplnění potřeb škol.

Podle ministra Beka musí stát zaujmout aktivní roli v navýšení přijímaných studentů do učitelských programů. Cílem je, aby do nového akademického roku školy přijaly o 5 % více studentů než obvykle. Stát usiluje o řízený růst počtu studentů v oblastech jako je učitelství, zdravotnictví či technika, přičemž je prioritou udržet i vysokou kvalitu výuky.

Zaručení kvalifikovaného personálu je klíčové pro stabilitu a dlouhodobý rozvoj českého školství. Tyto snahy a implementace opatření budou rozhodující pro řešení výzev, kterým vzdělávací systém čelí. Důležité je, aby tyto změny vedly k zvýšení vzdělanosti a kvality vzdělávání, které budou prospěšné pro celou společnost.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Sdílejte článek:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Pinterest
Email

Top

KOMERČNÍ ČLÁNEK

Nikdy nezmeškejte žádnou důležitou zprávu.