Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček vyzval vládu, aby předala podpis smlouvy na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany kabinetu, který vznikne po podzimních volbách. Podle něj vláda stále nezajistila dostatečný podíl českých firem na projektu, což je nezbytné pro tuto významnou zakázku. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) přiznal, že doposud je garantována pouze dvacetiprocentní účast českých dodavatelů. Rovněž uvedl, že podpis smlouvy s korejskou společností KHNP by měl proběhnout do konce března.
Podle Havlíčka je aktuálně zajištěno pouze 18 procent výroby v Česku, což podle něj není dostačující, a vyzval vládu, aby pokračovala v jednáních, dokud nezíská alespoň 50procentní podíl českého průmyslu. „Vše platí ČR. Je to zakázka, která nemá obdoby. Dokud nebude účast českých firem potvrzena dohodou, zůstává otevřený určitý obchodní manévrovací prostor,“ prohlásil Havlíček a dodal, že je třeba posílit podmínky, za kterých se tento projekt realizuje.
Ministr Vlček uvedl, že česká strana usiluje o šedesátiprocentní zapojení českého průmyslu a před podpisem tzv. EPC kontraktu chce mít zajištěno, že bude českým dodavatelům přiděleno alespoň 30 procent zakázky. Na konci února zástupci společnosti KHNP na Česko-korejské konferenci k jadernému průmyslu potvrdili, že firma stále plánuje dosáhnout šedesátiprocentní účasti českých dodavatelů na stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech. Tento cíl by měl být splněn do roku 2039, kdy mají být dokončeny oba připravované reaktory.
Nicméně zástupci českého průmyslu vyjádřili obavy o dosažení tohoto cíle kvůli absenci závazných smluv o spolupráci. Jihokorejská KHNP loni vyhrála český jaderný tendr, když byla její nabídka preferována před francouzskou EDF a americkým Westinghousem. Výstavba prvního bloku v Dukovanech by měla být hotova v roce 2036.
Skupina ČEZ, která má na starosti tendr, nyní jedná s KHNP o finální smlouvě pro tento projekt. Ministr Vlček minulý měsíc jednal v Jižní Koreji o zapojení českých firem do výstavby reaktorů.
Realizace nových jaderných bloků v Česku by měla patřit mezi největší zakázky v historii země. S aktuálně preferovanou výstavbou dvou reaktorů v Dukovanech se náklady odhadují na 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by měl ČEZ dle vládních rozhodnutí jednat s Korejci také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
Zdroj: ČTK