Práce na obnově historického skleníku v areálu zámku Valeč na Karlovarsku začnou příští rok na jaře. Dlouho očekávaná investice vyjde na 37 milionů korun, což je o 2,5 milionu korun více proti původním předpokladům. Náklady budou hrazeny z dotace ministerstva kultury. Skleník má být dokončený v květnu v roce 2023.
Rekonstrukci historického skleníku připravuje vedení zámku již téměř třetím rokem. Na začátku letošního roku prošla aktualizací projektová dokumentace. Úpravy projektu se týkaly například změny vytápění skleníku, a to na ekologický zdroj vytápění, nebo změn dispozic prostoru pro provoz restaurace, se kterou se ve skleníku počítá. Zakázku vyhlásil Národní památkový ústav, který Valeč spravuje, poprvé na jaře tohoto roku.
foto: zámek Valeč
„Bohužel v době velké turbulence cen stavebních materiálů, především skla a oceli, vybraný dodavatel ze zakázky odstoupil těsně před podpisem smlouvy. Soutěž jsme pak museli opakovat,“ uvedl kastelán valečského zámku Tomáš Petr. Správa zámku sice s firmou smlouvu již podepsala, hlavní stavební práce ale začnou až na jaře.
Stavební firma kompletně obnoví všechny části skleníku. Dále opraví havarijní zdivo, obnovu čekají ocelové konstrukce, skleník bude nově zasklený a budou nové inženýrské sítě. Řemeslníci obnoví také sousední zahradní dům, včetně nové přístavby toalet, a postaví novou vyhlídkovou terasu. Záměrem zámku je projmout prostory soukromému provozovateli, který zajistí chod zahradnictví a údržbu skleníkové zeleně.
„Zájemcům nabídneme možnost provozu restaurace v atraktivním prostředí s přirozeně zastíněnou vyhlídkovou terasou do barokní krajiny a se zimním posezením ve skleníku s teplomilnou vegetací. Nabídneme také možnost navázat na zdejší již tradiční potenciál pořádání svateb,“ řekl Petr.
Výběrové řízení na provozovatele plánuje vedení zámku vyhlásit v příštím roce. Zámecký palmový skleník stojí pod stájemi, kočárovnou a hospodářskou budovou v dolní části zámeckého parku. Stavba z ocelovo-litinové konstrukce pochází ze 70. až 80. let 19. století, kdy si ji z Vídně nechal přivézt hrabě Vincenc Thurn-Valsassina. Naposledy byla restaurována v roce 1996