Koalice v Plzeňském kraji, který více než rok vedou zástupci ODS, TOP 09, STAN a Pirátů, za více než rok svého fungování splnila už několik ze svých vytčených cílů. Ani v době útlumu ekonomiky nepřiškrtila podporu obcí, která je podle krajských radních nejvyšší ze všech krajů ČR. Pokračuje v investicích do silnic a modernizace nemocnic, úspěšně bojovala s covidem-19. Teď ale přichází šok v podobě vypovědění koaliční smlouvy ze strany Pirátů.
Ještě ke konci loňského roku spojení koalice vypadalo pevně. I Piráti si vzájemnou spolupráci s ODS, TOP 09 a hnutím STAN pochvalovali a nic nenasvědčovalo, že na konci ledna plánují koalici opustit a rozdělit. „Spolupráce v radě funguje velice dobře. Celá situace na jaře kolem covidu nás stmelila a dokážeme fungovat napříč gescemi velmi silně. Z reality jsem příjemně překvapen. Zásadní konflikt zatím nebyl,“ pochvaloval si ještě v listopadu 2021 náměstek hejtmanky Rudolf Špoták (Piráti).
Velkou prioritou hejtmanství bylo od samého začátku zdravotnictví, což se za rok fungování koalice také potvrdilo. Plzeňský kraj patří k těm, které nejlépe v republice zvládli boj proti covidu-19, což byl klíčový úkol celého roku 2021. Cílem, který se podařilo naplnit, bylo zachování krajských nemocnic v majetku Plzeňského kraje. Žádná z dosavadních šesti nemocnic nebyla a nebude privatizována nebo pronajata. Hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) také okamžitě po svém zvolení avizovala, že bezodkladně zahájí s městem Sušice jednání o zajištění stabilizace provozu místní nemocnice a následně po vyhodnocení provozu nemocnice budou navrženy možné varianty spolupráce či převzetí. I to už se podařilo, v roce 2021 byla jednání zahájena a kraj zpracoval podklady pro analýzu Sušické nemocnice v rámci odborné pracovní skupiny.
Dalším splněným koaličním cílem bylo zrušení servisní organizace Nemocnice Plzeňského kraje, která se nově sloučila s Klatovskou nemocnicí, či plánované rekonstrukce a obnovy zařízení v Klatovech, Stodu i Rokycanech.
Kraj investoval do škol
Rok 2021 byl ve znamení převážně velkých projektů zaměřených na energeticky úsporné rekonstrukce budov škol. Mezi největší akce patřila energeticky úsporná renovace budovy Střední průmyslové školy a Střední odborné školy prof. Švejcara v Plzni v celkové hodnotě téměř 162 mil. Kč, energeticky úsporná opatření na Základní škole v Podmostní ulici za 123,4 mil. Kč a zateplení a přístavba tělocvičny na Střední průmyslové škole v Klatovech za 9,4 mil. Kč. Dalších 150,2 mil. Kč bylo schváleno na menší stavební investiční akce zajišťující průběžnou obnovu svěřeného majetku příspěvkových organizací.
Stovky milionů šly také do podpory technického a jazykového vzdělávání. Například Gymnázium a Střední odborná škola v Rokycanech získala jako první škola v ČR prestižní akreditaci pro International Baccalaureate Diploma Programme.¨
Doprava: Nové vlaky i silnice
Plzeňský kraj má od uplynulého roku kompletně pokrytou drážní dopravu v elektrické trakci prostřednictvím nových vozidel RegioPanter a disponuje tak na obsluhovaných tratích nejmodernějším vozovým parkem v ČR. Podařilo se také zrekonstruovat několik silnic, dál pokračuje výstavba západního obchvatu města a cyklisté mohou využívat nové stezky.
Koalice nezapomněla ani na kulturu či životní prostředí
Také v oblasti kultury hejtmanství splnilo několik svých vytčených cílů. Rozdělilo dotace, přičemž více než 28 milionů šlo na podporu festivalu Finále, Haydnových hudebních slavností či na podporu činnosti Plzeňské filharmonie, Divadla Josefa Kajetána Tyla nebo Divadla Alfa.
Koalici se podařilo dotáhnout ke svému zdárnému konci zřízení přírodní rezervace Janovský mokřad, včetně realizace pastevního areálu a návštěvnického okruhu, došlo také k novému vyhlášení přírodního parku Berounka nebo přípravě a dojednání s místními samosprávami vyhlášení nového přírodního parku Horažďovická pahorkatina.
Co ještě se podaří z cílů naplnit, je ale teď kvůli rozhodnutí Pirátů ve hvězdách.