Balneologický výzkum se vrací

V Karlovarském kraji se nachází naprosto unikátní kombinace přírodních léčivých zdrojů. Na poměrně malé ploše zde najdeme jak lázně proslavené pitnými kúrami, tak i místa využívající jako léčebné zdroje plyny a peloidy, ale i místa vhodná pro klimatickou léčbu.

V loňském roce založil Karlovarský kraj novou výzkumnou instituci – Institut lázeňství a balneologie, v. v. i., který si klade za cíl obnovit tradici balneologického výzkumu v regionu. Podobně jako jiné evropské instituce stejného typu, se ale institut svou působností neomezuje jen na Karlovarský kraj. Jedním z jeho hlavních úkolů je prozkoumat působení přírodních léčivých zdrojů na lidský organismus a poskytnout tak odborné veřejnosti objektivní informace o účinnosti lázeňské léčby. V současné době například připravuje projekt, který se zabývá účinky komplexní karlovarské lázeňské léčby na ztukovatění jater (tzv. steatozu), či studii zjišťující možnosti rekonvalescence pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19 v českých lázních. Zároveň si institut klade za cíl popularizaci pozitivních účinků lázeňské léčby mezi laickou veřejností.

Další z činností institutu je zaměřena na podrobnější průzkum zdrojů minerálních vod a dalších možností jejich využití. Vzhledem k současné situaci se institut věnuje i ekonomickým otázkám lázeňství. Ve spolupráci s Karlovarskou agenturou rozvoje podnikání, p. o. a Ekonomickou fakultou Západočeské univerzity připravuje projekt, který by měl zanalyzovat stav českého lázeňství v souvislosti pandemií COVID-19.

Institut lázeňství a balneologie, v. v. i. se rovněž zapojuje do vzdělávání. Někteří jeho pracovníci se v letošním roce stanou školiteli bakalářských prací oboru fyzioterapie na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity. Do budoucna plánuje institut také pořádání seminářů pro lékaře, workshopů a konferencí.

Autor: Mgr. Kristýna Matějů PhD.


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..