Chraňte se před klíšťaty, mohou přenášet životu nebezpečné infekce!

Letošní sezóna klíšťat již začala a je v plném běhu. Chraňte se před klíšťaty! Lze se s nimi setkat prakticky kdekoliv – na zahradě, v parku, u vody a v lese. Klíšťata mohou přenášet různé nákazy. Hlavní zásadou je zabránit napadení klíšťaty při pobytu v přírodě a jejich včasné a správné odstranění, pokud k napadení došlo.

Ochrana před klíšťaty

Noste oblečení (zejména kalhoty) z hladké, světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem.

Používejte repelentní přípravek, který je vhodný aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže. Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční.

V terénu ohroženém výskytem klíšťat si raději nesedejte (nelehejte) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky.

Pohybujte se hlavně po cestách a nevstupujte volně do trávy, bylinné vegetace a křoví.

Při chůzi si občas prohlédněte spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejměte eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení).

Jak postupovat po návratu z návštěvy míst s předpokládaným výskytem klíšťat

Prohlédněte pečlivě celé tělo, zda nedošlo k přichycení klíštěte. Místa nejčastějšího přisátí klíšťat: podkolenní jamka, třísla, podpaží, za ušima, u dětí na hlavě (mezi vlasy). Klíšťata se však mohou přichytit kdekoliv, včetně intimních míst.

Mějte na paměti, že člověka mohou napadnout (a infikovat) i nedospělá klíšťata, přičemž nenasátá larva je v průměru jen 0,8 mm a nymfa 1,2 mm velká. Zjištěná klíšťata je nutno ihned odstranit !

  • Sprchování ani omytí žínkou nestačí!
  • Prohlídku proveďte i následující ráno, protože klíště se může pohybovat delší dobu (několik hodin) po těle napadeného, než se přichytí.
  • Obě tyto prohlídky jsou nutné pro včasné zjištění přichyceného klíštěte, dříve než se plně rozvine proces sání krve.

Jak odstranit přichycené klíště

Místo přisátí desinfikujte jodovým či jiným desinfekčním prostředkem.

Pomocí navlhčené textilie, nejlépe žínkou nebo ručníkem, lehce pohybujte (viklejte) se strany na stranu klíštětem, které se po 2-3 minutách uvolní. V případě potřeby klíště  opatrně podeberte a vyjměte měkkou pinzetou. (Osvědčují se i komerčně vyráběné umělohmotné karty se zářezy – podle velikosti – na larvy , nymfy a dospělá klíšťata).

Klíšťaty netočte! Při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí dlouho přetrvávající zatvrdlinu, případně lehký zánět.

Místo po odstraněném klíštěti znovu desinfikujte jodovým či jiným desinfekčním prostředkem.

Jak zlikvidovat odstraněné klíště

S každým klíštětem zacházejte jako s potenciálně infekčním materiálem! Je nutné, aby při jeho likvidaci nedošlo k potřísnění rukou, případně předmětů v okolí.

Klíště zásadně nemačkejte, ani se ho nesnažte jinak mechanicky rozdrtit.

Klíště zabalte do kousku papíru (nejlépe novinového) a na nehořlavém podkladu zapalte. Tento jednoduchý a účinný způsob je kdykoliv proveditelný.

Nezapomeňte! Zásadu o potenciální infekčnosti klíšťat je třeba respektovat i při odstraňování klíšťat z domácích zvířat (psů, koček); při této práci je žádoucí používat gumové rukavice.

Jak si dále počínat po odstranění klíštěte

Klíště, které se přichytilo a začalo sát, vyvolá vždy nevelké (do 5cm) zarudnutí pokožky v místě přichycení, které může přetrvávat 2-3 dni, ale nezvětšuje se; nejde o borreliový erythem.

V době 3 týdnů od přisátí klíštěte při zjištění zvětšující se zarudlé skvrny na kůži (která většinou v centru zbledne), zvýšené teplotě, únavě či chřipkových příznacích je třeba navštívit neprodleně  lékaře a informovat ho o napadení klíštětem.

Po dobu 3 týdnů se vyhýbat pokud možno zvýšené tělesné námaze, stresu a nevystavovat se silnému slunečnímu záření.

Jaké nemoci mohou klíšťata přenášet

Klíšťata druhu Ixodes ricinus vyskytující se v ČR mohou přenášet zejména následující infekční onemocnění: • Lymeská borrelióza • Klíšťová encefalitida • Tularémie • Anaplasmóza (dříve ehrlichióza) • Ricketsióza • Babezióza. Klíšťata v zahraničí mohou přenášet další onemocnění.

Nezapomínejte na očkování proti klíšťové encefalitidě!

Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. Očkovat se můžete u vašeho praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Klíšťata infikovaná virem klíšťové encefalitidy se vyskytují jak v přírodě, tak v okolí obydlí (parky, zahrady).

  • Je důležité očkovat nejen děti, ale i dospívající a dospělé.
  • Očkování je nutné opakovat ve stanovených intervalech (3-5let).

Nezapomeňte, že virus Klíšťové Encefalitidy může být přítomen také v mléce, zejména kozím nebo ovčím. Při požití kontaminovaného a tepelně nezpracovaného mléka nebo produktů z něho může dojít k přenosu původce onemocnění na člověka. Virus lze inaktivovat pasterizací mléka při teplotě 72 – 85 °C již za 10 sekund.

Zdroj: Státní zdravotní ústav


 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..