Dalšímu skandálu vlády mravní bídy čelí Jurečka

FOTOKOLÁŽ

Jurečka mi nabídl za rezignaci „držhubné“, tvrdí Najmon. Rozhovor s ministrem si nahrál.


VLÁDNÍ POLITICI SLIBOVALI LEPŠÍ HODNOTOVOU POLITIKU, LEPŠÍ POLITICKOU KULTURU. TAK TO JE DALŠÍ RÁNA Z MNOHA SLIBŮ, KTERÉ DNES PROCHÁZEJÍ KONEČNÍKY FIALOVI VLÁDY VE SNAZE ZAMETAT A BAGATELIZOVAT STÁLE VĚTŠÍ SKUPINU OBČANŮ, KTEŘÍ POŽADUJÍ DEMISI FIALOVO VLÁDY MRAVNÍ BÍDY.


Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) měl nabídnout bývalému řediteli Úřadu práce Viktoru Najmonovi „odstupné“ za to, že v tichosti odejde. Dokazuje to nahrávka, kterou zveřejnil web iDnes. Tu pořídil Najmon, kterého z funkce nakonec odvolal sám šéf resortu. Jurečka se zatím k záznamu nevyjádřil.

„Považoval jsem tu nabídku na mimořádnou odměnu za držhubné nebo úplatek a myslím, že toto do státní správy nepatří,“ poznamenal pro Mf Dnes k rozhovoru s Jurečkou, ze kterého pořídil nahrávku. Své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal.

Podle bývalého ředitele protikorupční organizace Transparency International Davida Ondráčky je postup ministra nepřípustný.

„Buď jsou jasné důvody pro odvolání člověka, s jehož prací ministr není spokojený, nebo ne. Nabízet někomu jakýsi zlatý padák za to, že nebude dělat problémy, nebude se soudit a jednoduše zmizí, to si ministr nesmí dovolit,“ řekl deníku Ondráčka.

Premiér Petr Fiala (ODS) se zastal ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ve sporu s odvolaným generálním ředitelem Úřadu práce ČR Viktorem Najmonem. Předseda vlády dnes dopoledne před odletem na evropský summit do Bruselu novinářům řekl, že odvoláním bývalého šéfa otevřel Jurečka cestu k modernizaci instituce tak, aby plnila své úkoly.

Opoziční zastupitelé vyzývají Fialu, aby Jurečku odvolal v případě, že se pravost nahrávek potvrdí, protože by se jednalo o porušení služebního zákona, podezření z vydírání a dalších trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby.

Je to běžná praxe, Marian Jurečka udělal chybu, uvedl mimo jiné senátor Čunek (KDU ČSL).


Aktualizováno 17:15

Ministr Jurečka uvedl na tiskové konferenci, že odchod generálního ředitele je výsledkem dlouhodobé nespokojenosti a řady konkrétních pochybení, která trvají řadu měsíců a tento krok musel udělat, protože byly poškozována práva občanů. Z úst Jurečky zaznělo, že pokud má výhrady pan Najmon, může se obrátit na orgány činné v trestním řízení.

“Vždy jsem postupoval v souladu se zákonem, nemám žádnou nahrávku, žádné “držhubné” jsem nikdy nenabízel a vždy jsem postupoval v souladu se zákonem,” uvedl Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci.   

“Už dnes víme, že se celou věcí budou zabývat orgány činné v trestním řízení, přichází v úvahu několik trestných činů, pan Jurečka vůbec neodpověděl na obsah nahrávky, protože ji údajně neslyšel celou,” reagoval Vondráček z hnutí ANO. 

Redakce zjišťuje obsah nahrávky:Má Fialova vláda podat do rukou prezidenta demisi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..